Stargate Atlantis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stargate Atlantis
Originálny názov Stargate Atlantis
Žáner sci-fi
Námet Brad Wright
Robert C. Cooper
Titulná pieseň Joel Goldsmith
Krajina Kanada, USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 5
Počet častí 98
Produkcia
Dĺžka časti približne 42 min.
Vysielanie
Pôvodné 16.7.2004
Sci Fi Channel
Obsadenie

Stargate Atlantis je americký sci-fi seriál a nasledovník televízneho seriálu Stargate SG-1, ktorý vychádza z amerického filmu Hviezdna brána (1994). Seriál sa od roku 2004 nakrúca vo filmových štúdiach Bridge Studios v kanadskom Vancouveri a v rôznych lokalitách po celej Britskej Kolumbii pre filmové štúdio MGM, ktoré uviedlo premiéru Stargate Atlantis na americkej kábelovej stanici Sci Fi Channel 16. júla 2004.

Tvorcami seriálu sú dlhoroční producenti Stargate SG-1 Brad Wright a Robert C. Cooper. Seriál zobrazuje dobrodružstvá ľudskej expedície v stratenom meste Atlantis v galaxii Pegasus. Členovia expedície pod velením Dr. Elizabeth Weir nadviažu kontakty s inými kultúrami a civilizáciami v galaxii Pegasus, vrátane nepriateľských Wraithov, Genii a Asuranov, zatiaľ čo sa snažia odhaliť tajomstvá a vedomosti, ktoré tu po sebe zanechali Antikovia, stavitelia mesta a jeho pôvodní obyvatelia.

Seriál má 5 sérií, každá má po 20 epizód. Seriál sa momentálne vysiela v niekoľkých krajinách sveta, pričom v niektorých európskych krajinách, v Kanade, Japonsku a v Austrálii sa vysiela v HDTV kvalite. Štvrtá séria mala svetovú premiéru 28. septembra 2007 v USA. Domovská televízia sa rozhodla ukončiť výrobu seriálu po skončení 5. série, v januári v roku 2009.

Stále postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Hviezdna brána v galaxii Pegasus

Nestále postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Prehľad dejovej línie[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od Stargate SG-1 sa dej Atlantisu odohráva v inej galaxii potom, čo sa medzinárodná skupina vedcov a vojakov prepraví Hviezdnou bránou do galaxie Pegasus. Po zistení, že sa nemajú ako vrátiť, sa tu stretávajú s novým mocným nepriateľom – Wraithmi, ktorí predstavujú hrozbu nielen pre členov expedície Atlantis, ale aj pre celú galaxiu Pegasus a Zem.

Prvá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Abeceda Antikov, staviteľov mesta

Mesto Atlantis leží na dne oceánu, pričom ho od zaplavenia ochraňuje energetický štít, ktorý sa potom, čo expedícia začne zapínať energeticky náročné systémy mesta vybije. Mesto je našťastie naprogramované tak, aby v prípade vybitia energie a kolapsu štítu samo vystúpalo na povrch. Členovia expedície sa ocitajú v neznámej galaxii, ktorá je ovládaná mimozemským druhom, známym ako Wraithovia. Pod tlakom nového nepriateľa sa pozemská výprava spriatelí s Athosianmi, príslušníkom ktorých je aj Teyla Emmagan, stála členka prvého pozemského tímu v galaxii Pegasus. Ďalšími členmi sú major John Sheppard, Dr. Rodney McKay a poručík Aiden Ford. Hlavné postavy počas svojho skúmania novej galaxie narazia na mnohé civilizácie, ktoré sú utlačované Wraithami. Znepriatelia si militantný národ Genii, ktorý sa v tichosti pripravuje na zničenie Wraithov. Séria končí dvojdielnym finále, v ktorom Wraithovia útočia na samotný Atlantis.

Druhá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá séria bola prvý raz odvysielaná v USA 15. júla 2005 a začína presne tam, kde prvá séria skončila. Expedícia Atlantis úspešne prekazila plány Wraithom, ktorý chceli obsadiť Atlantis a dostať sa prostredníctvom jeho pokročilej technológie na Zem. Pomocou antickej technológie zamaskovali mesto pred Wraithami, ktorí si mysleli, že pozemšťania mesto radšej zničili výbuchom atómovej bomby zo strachu pred jeho obsadením. Atlantisu sa pomocou ZPM, energetickému zdroju zásobujúcemu celé mesto a pozemskej vesmírnej lode Daedalus podarilo nadviazať kontakt s veliteľstvom Stargate Command na Zemi. John Sheppard bol povýšený do hodnosti podplukovníka a špecialista Ronon Dex z planéty Sateda nahradil porúčika Forda, ktorý sa stal závislým na enzýme, ktorý vylučujú Wraithovia a zbehol.

Celá zápletka druhej série sa točí okolo vývoja retrovírusu, ktorý by teoreticky mal premeniť Wraithov späť na ľudí. Zatiaľ čo ešte nedokončená verzia vírusu spôsobí namiesto želaného účinku pravý opak – kompletnú stratu všetkej ľudskej DNA – vylepšená verzia zmení žijúceho Wraitha na človeka. Výsledky sú však rozporuplné, keďže sprievodnými javmi sú nutnosť opakovaných dávok retrovírusu a amnézia. Séria konči pokusom Wraithov o útok na Zem, ktorej pozíciu sa Wraithovia dozvedeli vďaka nabúraniu sa do databázy Atlantisu.

Tretia séria[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia séria mala premiéru v USA 14. júla 2006 a nadväzuje na koniec druhej série. Expedícia Atlantis porazila Wraithov pred tým, ako sa dostali na Zem a úspešne vyskúšala retrovírus na materskej lodi. V tretej sérií sa rozvíja príbeh Asuranov, rasy vytvorenej samotnými Antikmi. Druh Asuranov vznikol z nanorobotov, ktorí dokážu napodobniť aj človeka. Tento koncept je prebratý z Stargate SG-1, kde vystupovali Replikátori, ktorí mali podobné vlastnosti ako Asurania. Asurania mali byť zbraň proti Wraithom, ktorá sa však vymkla spod kontroly a začala sa samostatne rozvíjať a množiť. V polovici tretej série sa Antikovia vrátia do mesta Atlantis, no následne ho obsadia Asurania. Po znovuzískaní mesta pokračuje expedícia Atlantis v skúmaní technológií v meste a galaxie Pegasus.

Tretia séria končí preventívnym útokom Zeme na Asuranské vojenské zariadenia na ich planéte útokom z orbitálnej dráhy, vypustením tuctu mimoriadne silných atómových hlavíc. Protiútok Asuranov na seba nenechá dlho čakať, zaútočia na Atlantis svojím satelitom, ktorý vysiela na mesto silný červený lúč, ktorý vyčerpáva mestský energetický štít. Členovia expedície skúsia mesto potopiť na dno oceánu, tak ako to spravili Antikovia pred 10 000 rokmi, no lúč prenikne skrz vodu a naďalej ohrozuje mesto. Ako poslednú nádej na záchranu mesta, sa expedícia pokúsi aktivovať mestské motory a hyperpohon a uniknúť do vesmíru na inú planétu. No ako opúšťajú planétu, lúču sa podarí preniknúť štítom, vážne zraní veliteľku expedície Dr. Elizabeth Weir a zničí časť riadiaceho strediska mesta. Finále končí zlyhaním hyperpohonu, mesto sa ocitá uprostred prázdneho miesta vo vesmíre, medzi hviezdami, s rezervou energie len na 24 hodín a vybitým ZPM.

Štvrtá séria[upraviť | upraviť zdroj]

Štvrtá séria mala premiéru v USA 28. septembra 2007. Scenáristi sa vyjadrili, že má seriál zaviesť úplne novým smerom. Budúcnosť sa bude zdať byť bezútešná kvôli zraneniu Dr. Weirovej a ostatných známych členov expedície. Mesto je poničené a s nedostatkom energie letí vesmírom, odrezané od Zeme. Expedícia Atlantis si musí poradiť so svojimi vlastnými zdrojmi, aby sa zachránila pred smrťou a zničením mesta. Bude predstavená aj nová rasa. Plukovník Samantha Carterová sa má pridať k expedícii ako veliteľ a má sa stať stálym členom expedície. Ako sa dostane na Atlantis je zatiaľ neznáme. Scenáristi oznámili, že postava Dr. Becketta sa má v štvrtej sérii vrátiť prinajmenšom na tri epizódy. Mal sa vrátiť aj Acastus Kolya, no jeho postava sa znovu objaví až v 5 sérii.

Piata séria[upraviť | upraviť zdroj]

Piata séria sa začala nakrúcať vo februári 2008.

Názvy epizód[upraviť | upraviť zdroj]

Názvy sú uvedené v originálnom znení, pretože na Slovensku sa seriál zatiaľ ešte nevysielal. Poradie v 3. sérii je upravené podľa pilotného vysielania v Kanade, čo znamená, že poradie niektorých epizód nesedí s poradím pri nakrúcaní.

Plk. Samantha Carter (Amanda Tapping), vodca expedície v 4. sezóne
# epiz. Prvá séria Druhá séria Tretia séria Štvrtá séria Piata séria
1 The Rising, part 1 The Siege, part 3 No Man's Land Adrift Search and Rescue
2 The Rising, part 2 Intruder Misbegotten Lifeline The Seed
3 Hide and Seek Runner Irresistible Reunion Broken Ties
4 Thirty-eight Minutes Duet Sateda Doppelganger The Deadalus Variations
5 Suspicion Condemned Progeny Travelers Ghost in The Machine
6 Childhood's End Trinity The Real World Tabula Rasa The Shrine
7 Poisoning the Well Instinct Common Ground Missing Whispers
8 Underground Conversion McKay and Mrs. Miller The Seer The Queen
9 Home Aurora Phantoms Miller's Crossing Tracker
10 The Storm The Lost Boys The Return, part 1 This Mortal Coil First Contact
11 The Eye The Hive The Return, part 2 Be All My Sins Remember'd The Lost Tribe
12 The Defiant One Epiphany Echoes Spoils of War Outsiders
13 Hot Zone Critical Mass Irresponsible Quarantine Inquisition
14 Sanctuary Grace Under Pressure The Tao of McKay Outcast The Prodigal
15 Before I Sleep The Tower The Game Midway Remnants
16 The Brotherhood The Long Goodbye The Ark Trio Brain Storm
17 Letters from Pegasus Coup D'Etat Sunday Harmony Infection
18 The Gift Michael Submersion The Kindred, part 1 Identity
19 The Siege, part 1 Inferno Vengeance The Kindred, part 2 Vegas
20 The Siege, part 2 Allies First Strike The Last Man Enemy at The Gate

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]