The Dark Tower IV: Wizard and Glass

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

The Dark Tower IV: Wizard and Glass, doslovný preklad Temná veža 4: Čarodej a sklo, je štvrtý diel románovej ságy Temná veža, ktorú napísal Stephen King. V anglickom origináli prvýkrát vyšiel v roku 1997. Tak ako predošlé diely, aj tento rozpráva o osude posledného pištoľníka Rolanda z Gileadu a jeho spojencov, ktorí sa snažia zachrániť svoj svet nájdením tajomnej Temnej veže. Tento diel predstavuje odklon od ostatných dielov v ságy v tom, že je z väčšej časti retrospektívny, kým v ostatných dieloch sa retrospektíva objavila len v menšine.

Žánrovo je kniha zmesou sci-fi, fantasy a post-apokalypsy.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh úzko nadväzuje na predošlý diel ságy, Pustiny. V ňom sa štvorica pištoľníkov a jedno zviera – Roland, Eddie, Susannah, Jake a brumlák Ochu – ocitá v šialenom nezastaviteľnom vlaku Blaine Mono. Eddiemu sa napokon podarí vlak zastaviť a umožniť sebe a svojím druhom z neho bezpečne vystúpiť.

Väčšinu obsahu knihy tvorí následné rozprávanie Rolanda o svojej mladosti. Už v prvom dieli vyplynulo, že v štrnástich rokoch podstúpil skúšku mužnosti, v ktorej uspel a stal sa pištoľníkom. Jeho rozprávanie v štvrtom dieli pokračuje v tomto bode. Začína návratom Rolandovho otca do Gileadu. Ten je zdesený snahou čarodejníka Martena, ktorý Rolanda do skúšky mužnosti vohnal, Rolanda zabiť. Rolandov otec sa preto rozhodne vyslať Rolanda na istý čas do bezpečia, prímorského panstva Mejis. Spolu s ním pošle aj jeho dvoch priateľov, pištoľníckych učňov – Cuthberta a Alaina.

Keď trojica chlapcov dorazí do Mejisu, zistí, že toto údajne spojenecké panstvo je ešte nebezpečnejšie než Gilead. Ukrýva totiž zradcov, ktorí chcú dopraviť ropu a ďalšie zdroje Johnovi Farsonovi, najväčšiemu nepriateľovi Gileadu. K zradcom patrí aj trojica takzvaných Veľkých lovcov rakiev na čele s neúspešným pištoľníkom Eldredom Jonasom. Trojica Veľkých lovcov rakiev a trojica mládencov z Gileadu sa krátko po ich príchode do Mejisu dostane do vzájomnej potýčky, po ktorej sa začnú obe znepriatelené skupiny starostlivo pozorovať.

Roland zároveň krátko po príchode do Mejisu stretáva Susan, nádherné šestnásťročné dievča. Susan vyrastá so svojou nepríjemnou tetou Kordéliou. Tá Susan prinútila zložiť sľub, že sa stane starostovou milenkou. Do dňa jej prvého milovania so starostom, ktorý je naplánovaný na koncoročný sviatok žatvy, musí zostať pannou. Roland a Susan sa však do seba vášnivo zamilujú. Hoci sa snažia odolávať, napokon podľahnú a Susan sa stane Rolandovou milenkou. Roland sľubuje Susan, že do sviatku žatvy z Mejisu odíde a vezme ju so sebou. Do tej doby sa snažia svoj pomer dôkladne tajiť.

Zaľúbený Roland poľavuje v aktivite proti zradcom, na vzrastajúce znepokojenie jeho priateľov Alaina a Cuthberta. Rolanda napokon preberie, keď Cuthbert zachytí list, ktorý chcela zlá čarodejnica Rhea dopraviť Susaninej tete Kordélii, aby jej prezradila románik Rolanda so Susan. O ňom vedela vďaka „sklu“ – zlomyseľnej čarodejníckej guli. Hoci list ku Kordélii nedošiel, Kordélia časom získava podozrenie aj sama. Roland a jeho priatelia sa snažia Rheu vystrašiť a umlčať. Roland pritom zabije jej domáceho miláčika – hada. Rhea sľubuje pomstu.

Roland a jeho priatelia nastražia pascu spojencom Johna Farsona. Predtým, než uskutočnia svoj plán, ich však Veľkí lovci rakiev prídu zajať na základe falošného obvinenia, že Roland a jeho priatelia zavraždili starostu. Roland, Alain a Cuthbert sú zavretí do väzenia. Odtiaľ ich vyslobodí Susan, ktorá sa cez Rolanda stala spojenkyňou ich plánu proti zradcom. Potom spoločne vyhodia do vzduchu ropné veže, aby sa John Farson už nikdy nedostal k rope. Následne idú Roland a jeho priatelia do boja proti Farsonovej armáde. Jej veľkú časť zničia tým, že ju navedú do rokliny, v ktorej sa ukrýva preriednuté miesto reality, ktoré vojsko pohltí.

Susan je medzičasom ukrytá v opustenej chatrči. Prostredníctvom „skla“ Rhea odhaľuje jej úkryt a prezradí ho Veľkým lovcom rakiev. Tí Susan zajmú. Susan sa pokúsi utiecť za pomoci starostovej vdovy. „Sklo“ ju ale opäť prezradí, Susan je znova zajatá. Rhea prostredníctvom hypnózy, kúziel a za pomoci Kordélie nahucká dedinčanov na lynčovanie. Tí tehotnú Susan zaživa upália.

Medzitým Roland a jeho priatelia zvíťazia nad armádou a Roland sa dostane k „sklu“. Tam uvidí Susaninu smrť. Následne omdlie a jeho priatelia ho v bezvedomí odvezú na koni z Mejisu. Všetci traja sa vrátia do Gileadu. Roland mieni odovzdať guľu otcovi, ale na pár dní si ju ešte necháva. Raz v nej uvidí odraz čarodejnice Rhey stojacej za ním. Inštinktívne sa otočí a na Rheu vypáli z pištolí. Až neskoro zistí, že zlomyseľná guľa ho oklamala a on zastrelil vlastnú matku. Opäť omdlie a keď sa preberie, zistí, že čarodejnú guľu zatiaľ niekto z izby odniesol. Tým rozprávanie Rolanda o jeho mladosti končí.

Zvyšok knihy je pokračujúcim putovaním po podivnom Stredosvete, v ktorom sa opäť zjaví Rolandov súčasný protivník Walter. Ten na základe toho, čo sa dozvedeli o jeho mladosti, nabáda Rolandových spojencov, aby sa putovania k Temnej veži vzdali, pretože inak umrú ako všetci, ktorých Roland mal kedy rád. Susannah, Eddie, Jake ak Ochu však Rolanda opustiť odmietnu.