Torre de comunicaciones de Montjuic

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:33, 12. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 12 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q202530))
Torre de comunicaciones de Montjuic

Torre de comunicaciones de Montjuic (po katalánsky: Torre de comunicacions de Montjuïc, doslova „Komunikačná veža Montjuic“) alebo Torre Telefónica („veža Telefónicy“) je telekomunikačná veža v Barcelone na vrchu Montjuic. Jej architektom bol Santiago Calatrava.

Telekomunikačná veža Montuic v Barcelone patrí medzi vrcholné a novátorské diela architekta Santiaga Calatravu. Je umiestnená v susedstve Palau Sant Jordi, stavby Arata Isozakiho v Olympijskom parku. Obidve stavby boli postavené pri príležitosti Olympijských hier v Barcelone v roku 1992. Telekomunikačná veža Montuic je 136 m vysoká. Navrhnutá a postavená bola pre spoločnosť Telefónica na prenos televízneho spravodajstva médií počas Olympijských hier v Barcelone. Výstavba sa začala v roku 1989 a ukončená bola v roku 1992. Ako materiál tu bola použitá oceľ. Santiago podobne ako aj pri iných svojich stavbách sa inšpiroval ľudským telom. Celá veža je naklonená vertikálne previsnutá konštrukcia, vo vrchnej časti je ukončená polkruhovým elementom, ktorom je centrálne umiestnená anténa na prenos signálu. Aj keď táto stavba môže pripomínať kópiu, v skutočnosti Santiago Calatrava do nej vložil svoju vlastnú ideu, ktorá spočíva v tom, že tvarom veže chcel vyjadriť kľačiacu ľudskú postavu atléta, ktorý zdvíha nad hlavu pochodeň s olympijským ohňom. Vďaka svojej orientácii konštrukcia veže funguje ako obrovské slnečné hodiny. Vrhá tieň na kruhovú plošinu, ktorá je pokrytá lámanými dlaždicami. Použitím tohto materiálu sa architekt inšpiroval Gaudího Parkom Guel. Calatrava tu použil Gaudího mozaikovú techniku. Telekomunikačná veža Montuic sa stala symbolom Olympijských hier a tiež progresivity umelecky orientovanú na históriu Barcelony.

Iné projekty

Zdroje

Súradnice: 41° 21′ 51″ s. š., 2° 09′ 02″ v. d.