Zentralfriedhof (Viedeň)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 16:17, 14. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q240744))
Beethovenov hrob
Falcov hrob
Brahmsov hrob

Zentralfriedhof (doslova Ústredný cintorín) je veľký cintorín vo Viedni. Rozlohou dva a pol milióna metrov štvorcových je po Hamburgu/Ohlsdorfe druhým najväčším cintorínom v Európe a posledným miestom odpočinku 3 miliónov ľudí. Viedenský magistrát sa tu stará o 250 000 hrobov.

V centre cintorína vytvorený Park pokoja a sily podľa starej tradície geomantie. 27. októbra slávnostne otvorili kostol sv. Karola Boromejského po piatich rokoch renovácie, ktorá stála 182 miliónov šilingov.[chýba zdroj] Jeho kupolu vidieť hneď po vstupe do cintorína cez hlavný vchod (Hauptportal). V blízkosti kostola sa nachádzajú hroby Beethovena, Schuberta, Johanna Straussa otca i syna, Brahmsa alebo Huga Wolfa, označených ako "Ehrengräber" v skupine 32a. Tu je postavený aj pomník Mozartovi. Rakúski prezidenti sú pochovaní v hrobkách v blízkosti kostola.

Presný plán cintorína si možno kúpiť u vrátnika pri vchode 2 (Tor 2). Prvý vchod od centra mesta (Tor 1) sprístupňuje starú izraelskú časť. Pozdĺž múrov cintorína sa dá prejsť k vedľajšiemu vchodu (Tor 3), je to aj zastávka električky. Tu odpočíva aj u nás veľmi dobre známy rockový spevák Falco. Sklenená platňa na jeho hrobe symbolizuje rozbité CD. Štvrtý vchod (Tor 4) je vstupom do evanjelickej časti a piaty vchod (Tor 5) do nového izraelského oddelenia existujúceho od roku 1928. Pochovaný je tu aj hudobný skladateľ Antonio Salieri.

Doprava na cintoríne

V areáli cintorína vzhľadom na jeho veľkosť premáva autobusová linka 106, ktorá má na trase 22 zastávok. Interval medzi spojmi je 30 minút, prvý začína o 9. hodine, posledný v sobotu o 16:30, v ostatných dňoch o 15:30. V autobuse platí rovnaký lístok ako na ostatných viedenských linkách.

Iné projekty

Externé odkazy

Šablóna:Link FA