Blansko (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blansko
Nádraží v Blansku
Nádraží v Blansku
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský kraj
MěstoBlansko
Souřadnice
Blansko
Blansko
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice347252
TraťBrno – Česká Třebová
Nadmořská výška275 m n. m.
V provozu od1. ledna 1849
Zabezpečovací zařízeníSZZ-ETB
Dopravní koleje4 (+ 1 kusá)
Nástupiště (nástupní hrany)3 (4)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaautobusový terminál před staniční budovou
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCSchodiště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blansko je železniční stanice v západní části okresního města Blansko v Jihomoravském kraji. Nádraží odděluje od centra města řeka Svitava. Leží na trati 260. Stanice je elektrizovaná (25 kV 50 Hz AC). V obvodu stanice se nachází rovněž železniční zastávka Blansko město.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást Severní státní dráhy spojující primárně tratě v majetku společnosti procházející Brnem a Českou Třebovou. Práce započaly roku 1843 ve směru od Brna v Obřanech, hlavním projektantem trati se stal inženýr Hermenegild von Francesconi. Práce zajišťovala brněnská stavební firma bratří Kleinů, která po určitou dobu měla svou kancelář v domě rodiny Blodigů ve Svitavách. První vlak dorazil na blanenské nádraží 1. ledna 1849, roku 1869 byla zdvoukolejněna. Roku 1854 byla trať privatisována a provozovatelem se stala Rakouská společnost státní dráhy (StEG).

Stanici původně tvořila stavba o dvou věžovitých blocích spojených přízemní částí s otevřeným zastřešeným prvním nástupištěm. Severně od budovy se nacházel též domek nádražní restaurace spojený s výpravnou přístřeškem a dvoupatrová provozní drážní budova. Roku 1909 byla StEG zestátněna a provozovatelem se staly Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po vzniku samostatného Československa přešla stanice pod Československé státní dráhy

Téměř všechny původní drážní objekty byly v 2. polovině 20. století přestavěny v nový staniční komplex v duchu prosté dobové architektury. K dokončení elektrizace úseku Česká Třebová – Brno došlo až v 90. letech 20. století, pravidelný provoz elektrických souprav zde byl zahájen v roce 1999.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. V letech 19921998 prošel celý traťový úsek rekonstrukcí, nachází se zde jedno ostrovní nástupiště a dvě jednostranná úrovňová nástupiště s přístupem přes koleje (2019).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]