Hip-hop (subkultúra): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Riadok 7: Riadok 7:




== Počiatky ==


[[Obrázok:Landwehrkanal Boecklerpark Graffiti.JPG|thumb|Graffiti]]

V New Yorských kluboch bola v 70-tych rokoch populárna predovšetkým disco hudba, na uliciach to však bol [[funk]], [[soul]] a [[reggae]]. Konali sa tzv. „block parties“ (párty na ulici), kde dji používali na reprodukciu hudby dva [[gramofón]]y. Dji pomocou mixovacích techník predlžovali inštrumentálne pasáže funkových piesní do ktorých niekto spontánne animoval publikum a tak vznikol [[rap]]. K tejto hudbe sa taktiež rozvinula samostaná forma tanca nazvaná [[breakdance]]. Vizuálnu stránku hiphopvej kultúry dopĺńala v počiatkoch aj špeciálna zložka [[graffiti]], chápané ako spôsob zviditeľnenia sa a úteku od všednosti a každodennosti života vo veľkomeste.


== Hip hop ako subkultúra dnes ==
== Hip hop ako subkultúra dnes ==

Verzia z 10:41, 22. september 2008

Breakdance - súčasť hip hopovej subkultúry

Hip hop alebo hip-hop ako subkultúra vznikol v New Yorku (USA) v 70. rokoch 20. storočia v prostredí štvrtí obývaných prevažne černoským obyvateľstvom. Počas rokov sa vyvinul do svojej dnešnej podoby - celosvetovej mestskej subkultúry mládeže.

V počiatkoch sa ako hlavné zložky tejto subkultúry uvádzali tzv. „4 elementy“ tj. rap, djing, b-boying a graffiti. Ako tzv. piaty element sa uvádza beatbox. V priebehu rokov sa tieto viac špecifikovali a pribudli ďalšie. Dnes hip hop zahŕňa špecifický štýl produkcie hudby, slang, módu atď.



Hip hop ako subkultúra dnes

Dnes sa ako hip hop definuje celosvetová subkultúra, prekračujúca jazykové, náboženské či rasové bariéry. Rap ako hudobná zložka sa stal jedným z najpopulárnejších hudobných žánrov a jeho vplyv preniká aj do iných hudobných štýlov.


Pozri aj

Externé odkazy