Hydrostatický tlak: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
pravopis
Riadok 20: Riadok 20:
zima ma tazke uvahy
zima ma tazke uvahy


stojí mi kokot! :D
==Matematické vyjadrenie==
Pokiaľ je v nádobe o [[obsah|priereze]] <math>S</math> so zvislými stenami kvapalina do [[výška|výšky]] <math>h</math>, je [[objem]] kvapaliny v nádobe <math>V=S.h</math>. Ak je [[hustota]] kvapaliny <math>\varrho</math>, je [[hmotnosť]] kvapaliny v nádobe <math>m=V.\varrho</math>. [[tiaž|Tiažová sila]] pôsobiaca na dno nádoby je <math>G = m.g = S.h.\varrho .g</math>. [[Tlak]] pri dne nádoby má teda hodnotu <math>p=\frac{G}{S}=\varrho .g.h</math>.

Hydrostatický tlak v [[hĺbka|hĺbke]] <math>h</math> pod hladinou kvapaliny o hustote <math>\rho</math> môžeme zapísť v tvare
:<math>p=\varrho .g.h \,</math>

hydrostatický tlak v reálnej kvapaline na zemskom povrchu je súčet hydrostatického tlaku kvapaliny a atmosférického tlaku vzduchu

:<math>p=p</math>h<math> + p</math>a <math>= \varrho .g.h \ + p</math>a

kde p<sub>h</sub> je hydrostatický tlak kvapaliny a p<sub>a</sub> je atmosférický tlak

Hydrostatický tlak závisí na hĺbke <math>h</math> kvapaliny, na hustote kvapaliny <math>\varrho</math> a na [[tiaž|tiažovom zrýchlení]] <math>g</math>.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 10:42, 5. február 2013

Caute deti :D Ja som aMarek Mačik :D Hydrostatický tlak v plynoch a kvapalinách je tlak spôsobený ich hmotnosťou. V gravitačnom poli pôsobí tiaž silou na vrstvy pod nimi. Gravitačná sila prepočítaná na plochu vyjadruje hydrostatický tlak v danej výške (

kde

  • je hustota kvapaliny alebo plynu
  • je tiažové zrýchlenie (na Zemi 9,81 m.s−2) a
  • je hĺbka (výška kvapalinového alebo plynného stĺpca), v ktorej chceme hydrostatický tlak vypočítať.

Na kvapalinu, ktorá sa nachádza v tiažovom poli Zeme, pôsobí tiažová sila. Táto sila má rovnaký vplyv ako ktorákoľvek iná vonkajšia sila pôsobiaca na kvapalinu. Voľný povrch (hladina) kvapaliny sa snaží zaujať takú polohu, aby bol kolmý ku vonkajšej sile, teda k tiažovej sile. Výsledkom je skutočnosť, že voľný povrch (pokojnej) kvapaliny je vždy kolmý k tiažovej sile. Napr. v nádobách je voľná hladina kvapaliny vždy vodorovná, hladiny veľkých vodných plôch (napr. oceánov) sú zakrivené ako povrch Zeme a pod.

Hydrostatickým tlakom tlačí kvapalina na telesá do nej ponorené, na steny nádoby v ktorej je umiestnená . Hydrostatický tlak závisí priamo úmerne od hĺbky kvapaliny (výške kvapalinového stĺpca), hustoty kvapaliny a od gravitačnej konštanty. Nezáleží teda na množstve (hmotnosti a objeme) kvapaliny.

Hydrostatický tlak pôsobí všetkými smermi kvôli rozkladu síl medzi časticami kvapaliny do rôznych smerov.

Obdoba hydrostatického tlaku pôsobiaceho v kvapalinách sa vyskytuje tiež v plynoch, kde sa označuje ako aerostatický tlak.

Označovanie

  • Značka: ph
  • Základná jednotka SI: pascal, skratka Pa
  • Ďalšie jednotky: pozri Tlak

zima ma tazke uvahy

stojí mi kokot! :D

Pozri aj