Epilóg (literatúra): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Peter439 (diskusia | príspevky)
dop
Peter439 (diskusia | príspevky)
+dop z cs
Riadok 1: Riadok 1:
{{urgentne upraviť|20140315}}
'''Epilóg''', v literatúre záver diela či doslov, v hudbe dohra je záverečná časť prejavu uzatvárajúceho celok, opak prológu. Môže byť vysvetlením deja (knihy, drámy) a jeho zapojením do kontextu spoločnosti. Niekedy to býva tiež ukázanie postáv deja po nejakej dobe, často po niekoľkých rokoch, teda čo sa s nimi nakoniec stalo.


'''Epilóg''', v literatúre záver diela či ''doslov'', v hudbe ''dohra'' je záverečná časť prejavu uzatvárajúceho celok, opak [[prológ|prológu]]. Môže byť vysvetlením deja (knihy, drámy) a jeho zapojením do kontextu spoločnosti. Niekedy to býva tiež ukázanie postáv deja po nejakej dobe, často po niekoľkých rokoch, teda čo sa s nimi nakoniec stalo.



== Prenesený význam slova ==
V prenesenom význame slova sa spravidla jedná o nejaký záverečný dej alebo aj posledný respektíve končiaci dej či proces v nejakej inej udalosti, javu či procesu - napríklad [[Norimberský proces|Norimberský proces]] možno svojim spôsobom považovať za epilóg [[Druhá svetová vojna|Druhej svetovej vojny]] v Európe.





Verzia z 07:13, 23. marec 2014

Epilóg, v literatúre záver diela či doslov, v hudbe dohra je záverečná časť prejavu uzatvárajúceho celok, opak prológu. Môže byť vysvetlením deja (knihy, drámy) a jeho zapojením do kontextu spoločnosti. Niekedy to býva tiež ukázanie postáv deja po nejakej dobe, často po niekoľkých rokoch, teda čo sa s nimi nakoniec stalo.


Prenesený význam slova

V prenesenom význame slova sa spravidla jedná o nejaký záverečný dej alebo aj posledný respektíve končiaci dej či proces v nejakej inej udalosti, javu či procesu - napríklad Norimberský proces možno svojim spôsobom považovať za epilóg Druhej svetovej vojny v Európe.


Pozri aj