Ľuľkovec zlomocný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ľuľkovec zlomocný
Ľuľkovec zlomocný
Ľuľkovec zlomocný
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Vegetabilia
Podríša (subregnum) Zelené Viridiplantae, Chlorobionta
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Vývojová vetva Semenné Spermatophyta
Čeľaď (familia) ľuľkovité Solanaceae
Rod (genus) Ľuľkovec Atropa
Druh (species) Ľuľkovec zlomocný Atropa bella-donna
Vedecký názov
Atropa bella-donna
Carl Linné
Gatunek trujący.svg

Ľuľkovec zlomocný (lat. Atropa bella-donna) je statná, až 180 cm vysoká vytrvalá bylina z čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Je považovaná za najnebezpečnejšiu stredoeurópsku jedovatú rastlinu.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzene sa vyskytuje v celej Európe (od Španielska po Podnestrie a Krym, a od Stredomoria po južné Švédsko), zriedkavejšie v severnej Afrike. Rastlina obľubuje prevažne okraje lesov, rúbaniská a polotienité vlhké pôdy zásaditého až slabo kyslého charakteru.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Je to statná 50 – 180 cm vysoká žľaznatá bylina s tučnou priamou a vetvenou stonkou. Listy sú striedavé a rôzne veľké, špicato vajcovité až elipsovité, celokrajné, na báze klinovite zúžené.

Plodom je čierna, výrazne lesklá guľovitá bobuľa (14 – 18 mm v priemere) vyrastajúca z hviezdicového kalichu. Bobuľa neobsahuje kôstku (na rozdiel od jedlej čerešne vtáčej), ale množstvo semien v modrofialovej šťave. Spočiatku chutí sladko, neskôr však dostáva odpornú horkú príchuť.

Kvitne od júna do septembra. Kvety sú úžľabné, jednotlivé, stopkaté, päťramenné, koruny trubkovité, zvonkovité (až 3 cm dlhé), zvonku hnedofialové, zvnútra lysé, hnedofialové, žltošedé až žlté, červenkasto mramorované. Cípy koruny sú ohnuté.

Jedovatosť a otravy[upraviť | upraviť zdroj]

Celá rastlina je prudko jedovatá vzhľadom na vysoký obsah tropanových alkaloidov (koreň až 1,5 %, listy 0,3 až 1,2 %, semená asi 0,8 %) z ktorých rozhodujúci podiel tvorí L-hyoscyamin (až 70 % všetkých alkaloidov). Tieto alkaloidy pôsobia na nervový systém ako parasympatolytikum tým, že tlmia všetky muskarínové účinky acetylcholínu, utlmujú srdcovú činnosť a spôsobujú zastavenie dychu.

Smrteľná dávka je u malého dieťaťa už 3 bobule (!), u dospelého 10 bobúľ.

Ako protijed (antidotum) sa užíva fyzostigmín alebo pilokarpín.

Hlavné príznaky otravy:

  • rozšírené zreničky
  • vyschnutá sliznica
  • sčervenanie tváre, suchá a teplá pleť
  • zrýchlený tep

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]