Abalone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Abalone
Abalone Boardgame.jpg
Abalone
Základné informácie
Autor Laurent Levi a Michel Lalet
Počet hráčov 2-4
Rok vydania 1987

Abalone je abstraktná dosková hra s jednoduchými pravidlami, určená pre pre dvoch, troch alebo štyroch hráčov, vytvorená v roku 1987.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Abalone vytvorili v roku 1987 dvaja autori: Laurent Levi a Michel Lalet. Od roku 1997 sa hrá na turnaji Mind Sport Olympiad.

Štartovacia pozícia

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Hracia doska sa skladá zo 61 kruhových polí umiestnených do tvaru šesťhranu. Na každej strane šesťhranu sa nachádza 5 polí. Každý z hráčov má k dispozícii 14 kameňov v tvare gule, ktoré sa pred začatím hry umiestnia na štartovacie pozície.

Hráči sa striedajú v jednotlivých ťahoch, pričom začína čierny. V každom ťahu môže hráč presunúť jeden, dva alebo tri kamene o jednu pozíciu, pričom všetky kamene musí presunúť v tom istom smere. Presunúť 4 a viac kameňov nieje dovolené.

Hráč môže pohybom svojich kameňov odtláčať súperove kamene vtedy, ak tlačiaca rada kameňov má väčší počet kameňov ako tlačená rada. Odtláčanie kameňov je možné vykonať len v smere v ktorom kamene ležia v rade. Za tlačenou radou kameňov sa musí nachádzať voľné miesto.

Súperove kamene je možné vytlačiť z hracej dosky, pretlačením cez okraj hracej dosky. Víťazom hry je ten hráč, ktorý prvý vytlačí z hracej dosky 6 súperových kameňov .

Stratégia[upraviť | upraviť zdroj]

Hráčská komunita abalone zhrnula tieto základné zásady správnej stratégie:

  • Udržovať svoje kamene v centre hracej dosky a donútiť súpera presunúť jeho kamene na okraje hracej dosky.
  • Udržovať svoje kamene spolu, predovšetkým v šesťuholníkovom tvare, ktorý umožňuje tlačenie aj obranu vo všetkých smeroch.
  • Vytlačenie súperovho kameňa z dosky nieje správne pri oslabení vlastnej geometrie kameňov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]