Alapajevsk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Alapajevsk (rus. Алапаевск) je mesto vo Sverdlovskej oblasti v Rusku. Nachádza sa na rieke Nejva (prítok rieky Ob) a Alapajcha. Počet obyvateľov je 44 263 (2002). V roku 1989 50 060, v roku 1966 49 000.

Alapajevsk je jedno z najstarších centier železiarskej metalurgie na Urale, s prvým závodom postaveným v roku 1704. Mesto samotné bolo oficiálne založené v roku 1781. Je známe svojimi pozemnými baňami, a početnými podnikmi, ale posledný metalurgický závod tu bol zatvorený na počiatku 90. rokov 20. storočia. Nachádza sa tu najväčší detský domov na Urale.

Piotr Iľjič Čajkovskij strávil časť svojho detstva práve v tomto meste. V júli 1918 tu boli boľševikmi zavraždení veľkovojvoda Sergej Michaelovič (Sergej Michaelovič Romanov), veľkovojvodkyňa Elizabeta Fiodorovna (Elizabeta Fiodorovna Romanova), princovia Ivan Konstantinovič (Joan Konstantinovič), Konstantin Konstantinovič, Igor Konstantinovič, Vladimir Pavlovič Palej a sekretári veľkovojvodu a veľkovojvodkyne Fiodor Remez a Varvara Jakovlevová, mníška z kláštora, do ktorého vstúpila veľkovojvodkyňa po zavraždení svojho manžela r. 1905).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]