Anders Zorn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anders Zorn
Anders Zorn
švédsky maliar a grafik

Narodenie 18. február 1860
Mora, Švédsko
Úmrtie 22. august 1920 (60 rokov)
Mora, Švédsko

Anders Zorn (18. februára 186022. augusta 1920) bol švédsky maliar a grafik.

Zorn sa narodil v More v Dalarne. Jeho silný záujem o maliarstvo ho nakoniec priviedol k štúdiu na Akadémii umenia v Štokholme, kde študoval v rokoch 1875 - 1880. Zorn sa stal počas pomerne krátkej doby jedným z najuznávanejších portrétistov jeho éry vo Švédsku.

Jeho dielo zahrnuje niekoľko desiatok pôsobivých portrétov ako slávnych osobností, tak aj prostých ľudí z ulíc či obchodov, ale tiež scén z najrôznejších miest. Zorn dokázal vo svojich dielach neuveriteľne skutočne zobraziť ľudskú tvár, čo jej dodáva živosť. Podobné je to aj u jeho živého zobrazovania vody.

Tanec letného slnovratu (1897)

Počas jeho života vyučil niekoľko žiakov. Vo svojich dielach vedel tiež skvele ovládať hru s tieňmi. Väčšina jeho diel je k videniu v Nationalmuseum (národnom múzeu výtvarných umení) v Štokholme vo Švédsku, kde patrí medzi najlepšie vystavované dielo od Zorna Tanec letného slnovratu, z roku 1897, ktorý zobrazuje niekoľko tanečníkov vo večernom svetle letnej predvečernej oslavy. Jeho diela však môžeme nájsť aj v Musée d’Orsay v Paríži alebo v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

V roku 1939 bolo otvorené Zornove múzeum Ragnar östberg v More, kde je vystavená tiež pomerne veľká časť Zornovho diela.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]