Apatosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Apatosaurus
Apatosaurus2.jpg

Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Apatosaurus ajax
Marsh, 1879
Synonymá
Brontosaurus, Elosaurus
Supersaurus.gif
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Apatosaurus (po slovensky aj brontosaurus [1], pričom ale latinský názov Brontosaurus je len mladšie synonymum vedeckého názvu Apatosaurus - pozri nižšie) bol veľký bylinožravec, sauropod zo skupiny Diplodocidae. Poznáme aj pravdepodobného priameho predka Apatosaura, bol ním o niečo menší Eobrontosaurus, žijúci v rovnakej oblasti o niečo skôr. Samotný Apatosaurus sa vyskytoval v troch druhoch pred 155 až 148 miliónmi rokov. Nájdený bol na západe Spojených štátov.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Stavbou tela značne pripomínal rod Diplodocus, disponoval však mohutnejšou stavbou tela. Podobne ako ostatní zástupcovia čeľade Diplodocidae ani Apatosaurus nemohol dvíhať krk nad úroveň pliec, ďalej disponoval pretiahnutou hlavou s nozdrami vysoko na lebke a mal bičovitý nadstavec na konci chvosta, ktorým snáď medzi sebou komunikovali členovia čriedy, prípadne sa bránili pred dravcami.

V priemere boli zástupcovia druhov rodu Apatosaurus 18 až 21 m. dlhí a vážili 15 až 20 ton. Druh Apatosaurus ajax však dosahoval dĺžku až 25 metrov a vážil skoro 30 ton.

Brontosaurus[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia brontosaura (s nesprávnou hlavou).

Apatosaurus excelsus, teda jeden z druhov, ktoré dnes zaraďujeme pod rod Apatosaurus, bol spočiatku, t.j. v rokoch 1879 až 1903, klasifikovaný ako Brontosaurus excelsus, čiže ako samostatný rod Brontosaurus (doslova „hromový jašter“). V roku 1903 sa však zistilo, že patrí do rovnakého rodu ako starší nález Apatosaurus ajax, čiže do rodu Apatosaurus. Podľa taxonomických pravidiel priority sa teda od roku 1903 tento druh správne volal Apatosaurus excelsus a názov Brontosaurus sa tak stal mladším synonymom názvu Apatosaurus. Napriek tejto zmene sa v literatúre ešte dlhé roky označoval Apatosaurus excelsus ako Brontosaurus (excelsus).

K nálezom Apatosaura excelsa, t.j. "Brontosaura", spočiatku nebola nájdená hlava. Preto dochádzalo až do 70. rokov 20. storočia pri prezentácii kostier tohto druhu v múzeách (a následne aj na obrázkoch v knihách a podobne) k chybe spočívajúcej v tom, že druh mal nasadenú (zobrazenú) nesprávnu hlavu, a to najčastejšie hlavu rodu Camarasaura. Tento omyl spustil autor pôvodného opisu Brontosaura excelsa, ktorý v jednom múzeu v USA prezentoval druh doplnený o takúto chybnú hlavu, bez toho, aby uviedol, že tak urobil.

Apatosaura aj Brontosaura pomenoval Othniel Charles Marsh na základe dvoch, relatívne kompletných nálezov, na konci 70. rokov 19. storočia. To že ide o synonymá dokázal Elmer Samuel Riggs.[2]

Popularita[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhé desaťročia bol „Brontosaurus“ bezkonkurenčne najpopulárnejší dinosaurus, ktorý sa často objavoval v rôznych filmoch a publikáciách o praveku. Objavil sa napr. už v nemom filme Willisa O'Briena Stratený svet (1925) a nedávno napr. v remaku King Konga z roku 2005. Štafetu najpopulárnejšieho dinosaura prevzal po brontosaurovi vďaka úspechu filmu Jurský park tyranosaurus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. porov. napr. Apatosaurus in: Encyclopaedia Beliana
  2. BRINKMAN, Paul. Bully for Apatosaurus [online]. Endeavour, Volume 30, Issue 4, December 2006, strany 126 – 130, december 2006, [cit. 2012-09-10]. DOI:10.1016/j.endeavour.2006.10.004 (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]