Bezkosticovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bezkosticovce
Delfín skákavý
Delfín skákavý
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Rad (ordo) Veľryby Cetacea
Podrad (subordo) Bezkosticovce Odontoceti
Vedecký názov
Odontoceti
Flower, 1869
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bezkosticovce (iné názvy: zubaté veľryby, veľryby zubaté, delfínoblížne; lat. Odontoceti, Odontoceta, Delphinoceti, Squaloceti) sú podrad veľrýb. Na rozdiel od kosticovcov nemajú kostice, ale normálne zuby. Bezkosticovce sú aktívni lovci, živia sa rybami, chobotnicami a niektoré aj morskými cicavcami.

Anatómia[upraviť | upraviť zdroj]

Bezkosticovce majú jednu nozdru na temene hlavy (zatiaľ čo kosticovce majú dve). Až na vorvaňovité sú menšie ako kosticovce. Zuby sa medzi druhmi značne odlišujú. Môže ich byť veľa, ako u niektorých delfínov, ktorí majú v tlame viac ako 100 zubov. Ďalšie extrémy pozorujeme u narvalovitých s ich dlhým klom a u takmer bezzubých vorvaňovcovitých so zvlaštnymi zubami iba u samcov. Nie všetky druhy používajú svoje zuby na jedenie. Napríklad vorvaňovité používajú svoje zuby na predvádzanie sa a na agresívne útoky.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Hlasové prejavy sú u bezkosticovcov veľmi dôležité. Sú schopné vydávať rôzne zvuky určené na komunikáciu, ale dokážu využiť aj ultrazvuk na echolokáciu.

Pohyb[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina bezkosticovcov pláva svižne. Menšie druhy sa niekedy vezú na vlnách vyvolaných prechádzajúcou loďou. Delfíny sú známe svojimi akrobatickými výskokmi z vody.

Spoločenské správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Bezkosticovce žijú väčšinou v skupinách s tuctom kusov. Tieto malé skupinky sa príležitostne spájajú a vytvárajú spoločnosť s tisíckou veľrýb. Bezkosticovce sú schopné zložitých vzťahov, napríklad skupinového lovu. Niektoré druhy v zajatí ukazujú veľký potenciál na učenie sa, z tohto dôvodu sú považované za jedny z najinteligentnejších zvierat.

Systematika [1][upraviť | upraviť zdroj]

Bezkosticovce:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]