Catherine Ashtonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Catherine Margaret Ashtonová
Catherine Ashtonová
britská a európska politička

Narodenie 20. marec 1956 (58 rokov)
Upholland

Catherine Margaret Ashtonová, barónka Ashton of Upholland, (* 20. marec 1956,Upholland) je britská a európska politička, od októbra 2008 európska komisárka pre obchod, od roku 2009 komisárka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

V roku 1999 bola povýšená na barónku a stala sa doživotnou členkou Snemovne lordov, hornej snemovne britského parlamentu, za Labouristickou stranu. V júni 2001 sa stala námestníčkou ministra školstva a v nasledujúcom roku ministerkou. 28. júna 2007 ju nový britský premiér Gordon Brown vybral za vodcu Snemovne lordov a predsedníčku štátnej rady a uviedol ju do kabinetu, okrem iného aj preto, že v Snemovni lordov vyjednávala o Lisabonskej zmluve a zaoberala sa riešením otázok v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí Európskej únie.

V októbri 2008 sa stala britskou členkou Európskej komisie na poste komisárky pre obchod, kde nahradila Petra Mandelsona.

19. novembra 2009 bola zvolená za prvú vysokú komisárku pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku (ministerku zahraničných vecí EÚ) v histórii.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Catherine Margaret Ashton na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]