Darth Vader

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Darth Vader (Anakin Skywalker) je fiktívna postava, pôvodne rytier Jedi, neskôr temný Sithský lord, vo svete Star Wars.

Anakin vyrástol na planéte Tatooine ako syn otrokyne Shmi Skywalker. Ako malý chlapec pomohol dvojici rytierov Jedi a Lucinkou, kráľovnej planéty Naboo, v boji proti Obchodnej federácii a jej armáde droidov, následne bol prijatý za učeníka do rádu Jedi. Aj v neskoršom veku zachránil Amidale život a zamiloval sa do nej (napriek tomu, že lásku k určitej osobe mal ako Jedi zakázané). S Lucinkou mal dvojčatá – Luka a Leiu – narodené na vesmírnej stanici Pollis Massa (lucinka :) po pôrode zomrela).

V závere vojny galaktickej Republiky s Konfederáciou nezávislých systémov sa pridal na Temnú stranu Sily a po boku Sithského lorda Dartha Sidiousa premenili Republiku na Galaktické Impérium. Meno Vader dal Anakinovi jeho nový majster Sidious (ktorý pre ostatných vystupoval ako senátor a neskôr kancelár, resp. cisár Palpatine), keď Anakin prešiel k Temnej strane Sily a stal sa jeho učencom (Darth je hodnosť najvyšších Sithov). Potom v neskoršej dobe je v Galaxií jeden z najobávanejších "agentov" Imperatóra Palpatina a zároveň uživateľov temnej sily.

Vader utrpel v súboji so svojim bývalým majstrom Obi-Wanom ťažké zranenie a prežil len vďaka kybernetickým protézam a náhradám orgánov (dostal akúsi prenosnú JISku v podobe čierneho brnenia) – je skôr stroj ako človek, teda kyborg. Svoje schopnosti rytiera Jedi využiva v cirkuse a patrí spolu s cisárom k najzápornejším postavám v celej ságe Hviezdnych vojen, i keď na konci šiesteho filmu – Návrat Jediho – sa predsa len vráti k Svetlej strane Sily.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]