Hviezdne vojny (1977)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hviezdne vojny /
Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej
Originálny názov Star Wars / Star Wars: Episode IV – A new hope
Žáner sci-fi
Dĺžka 121
(special edition:125) minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 25. máj 1977
Spoločnosť 20th Century Fox
Rozpočet 11 000 000 $
Zárobok 775 398 007 $
Filmový štáb
Réžia George Lucas
Produkcia Gary Kurtz,
George Lucas,
Rick McCallum (special edition)
Scenár George Lucas
Hudba John Williams
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Hviezdne vojny (angl. Star Wars) je sci-fi film Georgea Lucasa. Je to jeden z komerčne najúspešnejších a najznámejších filmov všetkých čias a film, ktorý značne ovplyvnil ďalší vývoj filmov sci-fi (pozri aj Hviezdne vojny (kult)).

Film je síce prvým natočeným filmom zo základnej šestice filmov „Hviezdne vojny“, ale v chronologickom a dejovom poradí je až štvrtý. Prvýkrát bol uverejnený roku 1977 a bol znovu uvedený do kín v rokoch 1979, 1981, 1982, 1997, 2000 a 2004, pričom najmä v roku 1997 boli na filme vykonané značné zmeny (tzv. Special Edition: predĺženie, digitálne spracovania a pod.) a v roku 2012 bola uvedená trojrozmerná verzia.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Anglický: Film sa pôvodne volal len „Star Wars“ a až pri jeho opätovnom uvedení v roku 1981 dostal názov „Star Wars: Episode IV: A New Hope“, aby bol konzistentný s názvom ďalšej časti (Star Wars: Episode V: The Empire Strikes Back). Aj v samotnom filme sa v úvodnom texte objavil nadpis „Episode IV: A New Hope“ až v roku 1981. V praxi sa však až do uvedenia DVD v roku 2004 film v anglicky hovoriacom svete propagoval pod názvom „Star Wars“ a na videách sa v Amerike film nazýval „Star Wars IV: A New Hope“. Pôvodný názov scenára znel „Adventures of the Starkiller: Episode 1 – The Star Wars“ a existuje aj pôvodná značne dlhšia verzia filmu pod týmto názvom (bežne označovaná ako „The Star Wars“), ktorú žiaľ videlo len niekoľko novinárov (po verejnom premietaní hotového filmu).

Slovenský: V prípade slovenského názvu sa zdroje rozchádzajú, ale veci sa pravdepodobne majú takto: Pôvodný názov znel aj po slovensky „Hviezdne vojny“, pri premietaní zmodernizovanej verzie koncom 90-tych rokov sa už film volal „Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej“ a v slovenskej televízii bol potom uvedený pod názvom „Hviezdne vojny IV – Nová nádej“.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Správnosť použitých slovenských verzií mien nie je overená


Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]