Desert Eagle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pištoľ Desert Eagle.

Desert Eagle je veľkokalibrová poloautomatická pištoľ izraelskej výroby.Táto pištoľ je známa hlavne z akčných filmov, seriálov a PC hier a je to jedna z najznámejších pištolí.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý návrh bol navrhnutý roku 1979. Prvý prototyp bol skonštruovaný roku 1981 firmami Magnum Research inc. a IMI (skratka Israeli Military Industries). Vyrába ho IMI, v 1995 bola výroba presunutá do firmy Saco v USA, v roku 2000 bola výroba presunutá naspäť do Izraela.

Desert Eagle je veľká a ťažká pištoľ, ktorá je jednou z najväčších vo svojej kategórii. Povestná je aj jej účinnosť. Pri použití najsilnejšieho kalibru .50AE je priebojnosť dostatočná aj proti ľahším druhom balistických viest. Automatika zbrane pracuje na princípe odberu plynov z hlavne, podobný systém používajú obyčajne aj automatické útočné pušky. Sú známe strieborné, čierne, zlaté a iné farebné úpravy. Používajú ju lovci zveri a športoví strelci. Na armádne či policajné využitie nie je veľmi vhodná kvôli veľmi problematickej spoľahlivosti a nízkej životnosti. Na bežné nosenie nie je vhodná, pretože je dosť ťažká (váži takmer 2 kg).

Vyrába sa v niekoľkých variáciách kalibrov - .357 magnum, .41 magnum, .44 magnum a .50 AE. Aj hlavne môžu mať rôzne dĺžky - od 6 (152mm) až po 14 (356mm) palcov, zaleží od kalibru. Do roku 1999 sa vyrábala variácia, ktorá mala 35cm. Zásobník môže mať kapacitu podľa kalibru 9 (.357 Magnum), 8 (.44 Magnum) alebo 7 (.50 Action Express) nábojov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]