Frank Patrick Herbert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Frank Patrick Herbert
Frank Patrick Herbert
americký spisovateľ

Narodenie 8. október 1920
Tacoma, Washington, USA
Úmrtie 11. február 1986 (65 rokov)
Madison, Wisconsin, USA

Frank Patrick Herbert (* 8. október 1920, Tacoma, Washington, USA – † 11. február 1986, Madison, Wisconsin) bol americký autor science fiction.

Ako spisovateľ bol kritikmi uznávaný a celosvetovo komerčne veľmi úspešný. Najväčší ohlas vzbudil svojim románom Duna (orig.Dune), piatimi pokračovaniami, ktoré nasledovali, a fiktívnym Duniverzom, ktorý tento monumentálny literárny epos vytvoril. Sága Duny pracuje s témami ako prežitie a evolúcia ľudskej rasy, ekológia, vzájomné vzťahy náboženstva, politiky a moci. Mnohými priaznivcami science fiction je považovaná za najlepšie dielo žánru; je isté, že je jedným z najpopulárnejších.. Ako napísal sám Arthur C. Clarke: „Duna je medzi SF románmi unikátom… Okrem Pána prsteňov nepoznám nič, čo by sa jej mohlo rovnať.“ Duna bola v roku 1965 ocenená cenou Nebula a v roku 1966 sa podelila o cenu Hugo. Ako literárna predloha poslúžil román i filmu Duna z roku 1984, ktorý režíroval David Lynch. Hoci samotný film bol prijatý dosť kontraverzne, je dodnes považovaný za klasiku žánru. Duna bola v roku 2001 spracovaná i do podoby TV minisérie televíznym kanálom Sci Fi Channel (USA). Bola komerčne i divácky veľmi úspešná a Sci-Fi channel preto v roku 2003 pokračoval v zobrazení ďalšej časti ságy minisériou Children of Dune. Ďalšie romány Franka Herberta, ktoré stoja za zmienku sú The Dosadi Experiment (Experiment Dosada), The White Plague, and The Godmakers (Stvoritelia Boha) a hlavne Hellstormská kronika, ktorá je asi najznámejším Herbertovým románom okrem Duny.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

„Aké zmysly nám to chýbajú, že nedokážeme vidieť ten iný svet okolo nás?“
~Frank Herbert, Duna

Narodil sa v meste Tacoma]]. Už od svojho detstva vedel, že sa chce stať spisovateľom, a v roku 1939 klamal o svojom skutočnom veku, aby získal svoje prvé zamestnanie v novinách Glendale Star.

K prechodnému zabrzdeniu jeho spisovateľskej kariéry došlo počas 2.svetovej vojny, keď slúžil v U. S. Navy ako fotograf/kameraman. Oženil sa v roku 1941 s Florou Parkinson, no po splodení dcéry sa v roku 1945 rozviedli.

Po vojne začal navštevovať Washingtonskú univerzitu, kde v roku 1946 stretol Beverly Ann Stuartovú v triede kreatívneho písania. Boli jedinými študentmi v triede, ktorým sa podarilo publikovať nejakú zo svojich prác - Herbert predal dve dobrodružné poviedky do časopisov a Stuartovej sa podarilo predať svoje dielko časopisu Modern Romance. Vzali sa v Seattli 20. júna 1946. Ich prvý syn, Brian Herbert, sa narodil v roku 1947. Frank Herbert univerzitu nedokončil, podľa Briana preto, pretože chcel vždy študovať iba to, čo ho zaujímalo, a tak nedokončil požadované súbory prednášok a lekcií.

Po svojom pobyte na univerzite sa vrátil k novinárčine a pracoval v Seattle Star a Oregon Statesman; bol tiež cca jedno desaťročie autorom a editorom v San Francisco Examiner.

Herbert začal čítať science fiction v 40-tich rokoch a v 50-tich ju začal i písať - vo forme poviedok, ktoré sa objavili v Startling Stories a ďalších časopisoch. V nasledujúcom desaťročí ich publikoval takmer 20.

Jeho kariéra románopisca začala v roku 1955 vydaním románu The Dragon in the Sea, kde použil prostredie ponorky 21.storočia ako miesto na vykreslenie boja zdravého rozumu a šialenstva. Kniha predpovedala celosvetové konflikty za ovládnutie zvyšných zdrojov ropy. Román bol úspešný, no nepriniesol autorovi významnejší finančný benefit.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]