Green Day

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Green Day
Green day Live 5 june 2013 in Rome.JPG
Základné informácie
Pôvod USA East Bay, Kalifornia, USA
Žáner(-re) Punk rock
Pop punk
Alternatívny rock
Pôsobenie 1987 - súčasnosť
Vydavateľstvá Lookout! (1988-1993)
Reprise (1993-súčasnosť)
Webstránka greenday.com
Členovia skupiny:
Billie Joe Armstrong
Mike Dirnt
Tré Cool
Jason White
Bývalí členovia
Al Sobrante

Green Day je americká punk rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1987 v Kalifornii v USA.

Členmi skupiny sú gitarista a spevák Billie Joe Armstrong, bassgitarista Mike Dirnt, bubeník Tré Cool a gitarista Jason White. Green Day sa celosvetovo preslávili v roku 1994 albumom Dookie a najmä skladbou Basket Case. V Roku 2004 zaznamenala skupina obrovský úspech s albumom American Idiot, z ktorého sa predalo viac než 35 miliónov kópií, a ktorý zožal mnoho hudobných ocenení. Komerčne najúspešnejšími sa z albumu American Idiot stali skladby Wake Me Up When September Ends, Boulevard of Broken Dreams, Holiday, či rovnomenná skladba American Idiot. Na tento úspech nadviazal ďalší album 21st Century Breakdown, ktorý preslávila najmä skladba 21 Guns.

Green Day majú na svojom konte 13 ocenení Grammy a celosvetovo predaných okolo 460 miliónov nosičov čo z nich robí piateho najpredavanejšieho interpreta všetkych čias a najpredavanejšieho rockového a punkového interpréta.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Všetko sa to začalo roku 1982, keď sa Billie Joe Armstrong po prvý-krát stretol s Mikeom Dirntom . Rýchlo sa spriatelili a začali spolu hrať metalové pesničky Van Halen, či Def Lepard. Neskôr si obľúbili punk a punk rock a ich prvá skupina sa volala Sweet Children. Hrali tu spolu s Al Sobrantem, ktorý pôsobil v skupine ako bubeník. Už ako 17-roční vydali svoju prvú nahrávku pod názvom 1000 hours. Už vtedy si zmenili názov skupiny na Green Day. Billie odišiel zo školy ešte pred 18.rokom života a Mike zmaturoval. Ich prvým albumom bol 1,039 Smoothed Out Slappy Hours, vydaný roku 1990.

Po tomto albume skupinu opustil Al Sobrante, pretože sa rozhodol pre štúdium. Billie a Mike našli náhradu, keď v miestnom bare stretli Tré Coola, ktorý vtedy bubnoval v skupine Loockout. Roku 1991 vyšiel album s názvom Kerplunk!, na ktorom sa už podieľal Tré Cool. Album bol veľmi úspešný, a Green Day sa otvorili nové možnosti.

Cesta na vrchol a postupný pád[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 1994 vyšiel veľmi úspešný album s názvom Dookie, z ktorého pochádza prvý veľký hit skupiny s názvom Basket Case. Tento album vystihoval pocity a dojmy vtedajšej mladej generácie, pretože texty boli o nude, fajčení marihuany, či nekonečnom pozeraní na televíziu. Z tohto albumu sa predalo dodnes viac ako 22 miliónov kusov a zo samotného singlu Basket Case bolo predaných cez 8 miliónov nosičov. Ďalší album s názvom Insomniac, však nedosiahol úspech predošlého albumu, avšak postupne sa začali stávať stálicami v hudobnom svete. Roku 1997 vyšiel album s názvom Nimrod, ktorého pochádza krásna gitarová skladba "Time of Your Life (Good Riddance)", ktorá odznie na živých vystúpeniach vždy ako posledná. Roku 2000 vyšiel album Warning, ktorý mal viac popový zvuk a skladba "Minority" sa dostala na vrchol svetových hitparád. Avšak ani tento album nedosiahol úspech albumu Dookie, z roku 1994. Roku 2001 vydala skupina album International Superhits, ktorý bol doposiaľ súhrnom ich tvorby a toho výberom najlepšieho z nej. Ani tento album však nedosiahol úspech albumu Dookie a vyzeralo, že Green Day sú v koncoch.

Na samotnom vrchole[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 2004 skupina vydala album American Idiot, ktorý dosiahol obrovský úspech, s predajom viac ako 34 miliónov kusov a k tomu zo singlu Boulevard of broken dreams bolo predaných cez 10 milionov nosičov a zo siglov Holiday, American Idiot či Wake me up when september ends po 6 miliónov.Za album získali tri ocenenie Grammy(Record of the year, Album of the year a Best rock album . Album sa tiež stal najlepším punkovým a rockovým albumom roku 2005 a 2006 a je najpredavanejším albumom 21. storočia a 14. najpredávanejším albumov v histórii. Piesne ako "American Idiot", "Holiday", "Boulevard of Broken Dreams", či "Wake Me Up, When September Ends" sa stali veľkými svetovými hitmi. Jednotlivé skladby sú poprepletané dejovou líniou a vyjadrujú určite rebelanstvo k vtedajšej bushovskej Amerike. Album sa podarilo tiež zachytiť na DVD Bullet in a Bible, ktorý odráža atmosféru na koncerte v Milton Keys, v Anglicku. DVD je tiež doplnené ukážkami zo zákulisia, či rozhovormi s členmi skupiny a podľa časopisu Rolling Stone je to najlepšie živé vystúpenie v histórii. Po 5 ročnej prestávke skupina vydala album 21st Century Breakdown, z ktorého sa predalo viac ako 27 miliónov kusov pričom zo samotného singlu 21 Guns bolo predaných cez 8 miliónov nosičov a zo singlov Know your enemy a East jesus nowhere po 5 miliónov nosičov a album bol ocenený siedmimi oceneniami Grammy a nadviazal na úspech American Idiot a je akýmsi pokračovaním rockovej opery American Idiot. Album rozpráva príbeh 2 mladých ľudí, Christiana a Glorii, ktorí žijú v svete plnom klamstiev, prázdnych sľubov a pokrytectva. V roku 2012 vydali Green Day tri albumy, ¡Uno!, ¡Dos! a ¡Tré! ktoré dosiahli dohromady predaj cez 20 miliónov nosičov aj so singlami. Koncom toho istého roku sa dlhoročný koncertný gitarista Jason White stal oficiálnym členom skupiny.

Duety[upraviť | upraviť zdroj]

Jeden najznámejší duet z tvorby skupiny Green Day patrí aj The Sainst Are Coming, ktorý bol ocenený za jednu z najlepších humanitných piesní.( Duet bol naspievaný so skupinou U2)

Koncertná zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

  • Billie Joe Armstrong - spev, sprievodná gitara
  • Mike Dirnt - basgitara, sprievodný spev a vokály
  • Tré Cool - bicie
  • Jason White - sólová gitara, vokály (1999-súčasnosť)
  • Jason Freese - klavír, saxofón, vokály (2003-súčasnosť)
  • Jeff Matika - sprievodná gitara, akustická gitara, vokály (2009-súčasnosť)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Live[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]