The Offspring

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
The Offspring
Offspring na koncerte v roku 2001
Offspring na koncerte v roku 2001
Základné informácie
Pôvod Garden Grove, Kalifornia, USA
Žáner(-re) punk rock
pop punk
skate punk
Pôsobenie 1984 – súčasnosť
Vydavateľstvá Black Label Records (1987)
Nemesis Records (1988 – 1991)
Epitaph Records (1991 – 1995)

Columbia Records (1996 – súčasnosť)

Webstránka www.offspring.com
Členovia skupiny:
Dexter Holland
Kevin 'Noodles' Wasserman
Greg K
Pete Parada
Bývalí členovia
Ron Welty
Atom Willard
James Lilja
Josh Freese (session musician)
Jim Benton
Doug Thompson

The Offspring (niekedy označovaný len Offspring) je populárna punková americká skupina z Garden Grove, Kalifornia sformovaná v roku 1984. Momentálne pozostáva z Dextera Hollanda (spevák, gitara), Noodlesa (gitara), Grega K (basy), a Peta Parada (bicie).

V roku 1994 vydali album Smash, ktorý je považovaný za najpredávanejší nezávisle vydaný album všetkých čias. Kapela zaznamenala komerčný úspech so svojimi piatimi albumami, a pesničkami "Come Out and Play," "Self Esteem," a "Pretty Fly (For a White Guy)". Navyše Smash a tri ďalšie albumy, Ixnay on the Hombre, Americana, a Conspiracy of One získali platinovú dosku. Offspringu klesla popularita krátko po odchode Rona Weltyho, hrajúceho na bicie v roku 2003. Ich ďalší album, Splinter, bol vydaný toho istého roku, ale nezaznamenal úspech predošlých albumov. Nový album bol ohlásený v roku 2004 a jeho vydanie sa očakáva v roku 26. marca 2008.

Zatiaľ The Offspring vydali sedem štúdiových albumov, jednu kompiláciu, tri EP a jedno DVD. Celosvetovo predali viac ako 32 miliónov albumov a zaradili sa medzi najpredávanejšie punkové kapely vôbec. Kapele sa pripisuje, spolu s kalifornskými punkovými kapelami Green Day a Rancid, oživenie záujmu o punk rock v USA v strede deväťdesiatich rokoch minulého storočia.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky (1984 – 1987)[upraviť | upraviť zdroj]

Kapela bola založená v roku 1984 gitaristom Bryanom "Dexter" Hollandom a basistom Gregom K, ktorí sa stretli na strednej škole, pod menom "Manic Subsidal". Rozhodnutie založiť kapelu prišlo zvonka, zakázaním prístupu na koncert Social Distortion. Doug Thompson bol prijatý ako spevák, a školský vrátnik Kevin 'Noodles' Wasserman bol prijatý, údajne preto, že bol dosť starý na to, aby mohol kupovať alkohol Hollandovi a Krieselovi. Obidvaja boli pod vekovou hranicou dovolujúcou piť alkohol. Kapela využívala Thompsonoveho priateľa, Jima Bentona ako bubeníka. Thompson bol napokon donútený odísť z kapely potom, keď Benton odišiel. Holland sa zhostil úlohy speváka, a James Lilja bol prijatý ako bubeník. Kapela si zmenila meno na The Offspring v roku 1985. V roku 1987, kapela vydala prvý singel, sedem minútový "Blackball/I'll Be Waiting". Potom vydali album na nimi založenej nahrávacej spoločnosti Black Label, pomenovanej podľa značky piva Black Label. Lilja odišiel krátko po vydaní, aby sa mohol venovať kariére gynekológa, a bol nahradený 16-ročným Ronom Weltym.

The Offspring and Ignition (1988 – 1993)[upraviť | upraviť zdroj]

Po nahratí dema v roku 1988, Offspring uzavreli dohodu s bezvýznamnou nahrávacou spoločnosťou, Nemesis Records. V marci 1989 začali spolupracovať s producentom Thomom Wilsonom na nahrávaní ich prvého albumu, nazvaného jednoducho The Offspring. Album bol vydaný na limitovanom počte a iba na 12-palcových vinylových platniach, CD bolo vydané až v roku 1995. Následovalo 6-týždňové národné turné, ale Noodles bol neskôr pobodaný počas Hollywoodskeho anti-nukleárneho benefitu. V roku 1991 Offspring s Wilsonom vyprodukovali 7 minút trvajúce EP, s menom Baghdad. Toto EP im pomohlo v začiatku spolupráce s Epitaph Records. Wilson sa snažil zahájiť spoluprácu Offspringu s Epitaph Records, nahrávacou spoločnosťou vedenou Brettom Gurewitzom, gitaristom kapely Bad Religion. Gurewitz cítil, že Offspring nie sú celkom presvedčený jeho spoločnosťou, ale Baghdad ho presvedčil, aby dal kapele šancu. V roku 1992 sa Wilson a Offspring vrátili do štúdia, aby nahrali svoj druhý album Ignition, ktorý bol vydaný v októbri toho roku. Album prevýšil všetky očakávania. Kapela vyrazila na dvojročné turné s inými punkovými kapelami, ako napríklad Pennywise, a ska-punkovými kapelami ako No Doubt alebo Voodoo Glow Skulls.

Úspech a prerazenie (1994 – 2002)[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa Offspring vrátili v roku 1993 do štúdia a začali pracovať na svojom treťom albume. Ich spojenie s Thomom Wilsonom začalo slabnúť. Kapela napokon vydala svoje najúspešnejšie CD, nazvané Smash (1994). Tento album obsahuje hity ako "Come Out and Play," "Self Esteem," a "Gotta Get Away". Tento album sa stal najpredávanejším nezávisle vydaným albumom, s 14 miliónmi predaných nosičov. Po vydaní albumu Smash mala skupina dosť finančných prostriedkov, a rozhodla sa kúpiť si práva na svoj prvý album. Holland a Greg K potom založili vlastnú nahrávaciu spoločnosť, Nitro Records, a začali si zaväzovať kapely. Jedným z ich prvých vydaných albumov bolo znovuvydanie ich prvotiny The Offspring. Spoločnosť mala okrem iného zmluvy s punkovými kapelami AFI, The Vandals a Guttermouth. Po dvojročnom turné "Smash" kapela opustila Epitaph a podpísala zmluvu s Columbia Records. V roku 1996 Offspring začali písať a nahrávať ich štvrtý album, nazvaný Ixnay on the Hombre. Album vydali 4. februára 1997 pri príležitosti Noodlesových 34. narodenín. Album nebol úspešný ako Smash, ale aj tak sa predali 4 milióny nosičov. Album znamenal odklon od politicko-punkových tém, príznačných pre veľa skupín viazaných pod Epitaph, k viac mainstreamovému rocku s pesničkami ako: "All I Want," "Gone Away," a "I Choose."Dexter oznámil že Ixnay nie je tak dobre predávaný pravdepodobne preto, že je to odklon od ostatných albumov a fanúšikovia skôr čakali "Smash Part Two (Smash časť druhá)". Video pre "I Choose" režíroval sám Holland. V roku 1998 The Offspring vydali album Americana. Dve pesničky z tohto albumu: "Pretty Fly (for a White Guy)" a "Why Don't You Get a Job" sa stali najväčšími hitmi skupiny, obidve bodovali v ARC Top 40 a urobili z albumu špičku mainstremovej popularity Offspringu. V roku 1999 sa skupina objavila vo filme Idle Hands. Takisto sa objavili aj na vykričanom Woodstocku 1999, kde bolo ich vystúpenie naživo vysielané v televízii. V roku 2000 vydala skupina album Conspiracy of One. Plánovali zverejniť celý album na ich officiálnej stránke, aby ukázali svoju podporu sťahovania hudby cez internet. Ale, pod hrozbou súdneho procesu Columbia prostredníctvom svojej materskej spoločnosti Sony uverejnila iba jednu pesničku "Original Prankster". Skupina takisto predávala na svojej stránke tričká s logom Napster a dotovala Shawna Fanninga, zakladateľa Napsteru. Skupina nahrala pesničku "Defy You" špeciálne pre film Orange County.

Obdobie Atoma Willarda (2003 – 2006)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 dlhoročný bubeník Ron Welty opustil skupinu a založil Steady Ground, v ktorej hrá na bicie a robí jej aj co-producenta. V tomto roku kapela vydala svoj siedmy album Splinter. Offspring získali Josha Freesa ako bubeníka pre album Splinter, neskôr nahradeného Atomom Willardom, ako oficiálnou náhradou Rona Weltyho na ich turné. Album sa mal pôvodne volať Chinese Democracy, podľa albumu skupiny Guns N’ Roses. Axl Rose ale požadoval od skupiny, zrušenie celého vydania. Offspring jednoducho zmenili názov. Pesnička "Hit That" zažila na MTV úspech. V roku 2005 kapela vydala album Greatest Hits. The Greatest Hits album obsahuje 14 hitov od Smashu až po Splinter, a dve predtým nevydané pesničky "Can't Repeat" a "Next to You". Kompilácia neobsahuje žiadny materiál z prvých dvoch albumov. Na DualDisc vydaní sa dá nájsť rozhovor s Dexterom a Noodlesom o histórii kapely a bonusovú verziu pesničky "Dirty Magic" Mesiac potom vydali video DVD so všetkými videoklipmi a záznamami zo živých show. Počas leta 2005 kapela prvýkrát absolvovala Vans Warped Tour v Európe a Japonsku. Po skončení svetového turné "Greatest Hits" kapela načas prestala s písaním nových pesničiek, nahrávaním aj s hraním turné. Počas tejto prestávky získal Willarda pre svoju kapelu Angels & Airwaves ich leader Tom DeLonge a nahrali v roku 2006 album We Don't Need to Whisper.

Nedávne udalosti a plány do budúcnosti (2007 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

The Offspring sa práve opäť vrátili do štúdia a nahrávajú svoj ôsmy, zatiaľ nepomenovaný album s producentom Bobom Rockom. Ako uvádza ich oficiálna stránka, nahrávanie už začalo a vydanie sa očakáva v roku 2008. Stránka Sony Music uvádza dátum 26. marec 2008, ale kapela túto informáciu nepotvrdila. 18. júla 2007 Dexter oznámil, že kapela dokončila prácu na pesničkach a album sa práve nahráva v Orange County, Kalifornia. 27. júla 2007 bol zakladateľ skupiny Saves the Day, bubeník Pete Parada vybraný Offspringom ako nový bubeník, nahradiac Willarda. Kapela sa prvýkrát s Paradom ukázala na Summer Sonic festivale v Japonsku v auguste 2007, kde sa kapela prvýkrát naživo predstavila od roku 2005. Počas tohto predstavenia zaznela pesnička "Hammerhead", ktorá sa s ďalšími 12 pesičkami nachádza na novom albume. Parada ale na novom albume nehrá, ako bubeník je na albume podpísaný Josh Freese, tak ako pri albume Splinter. 18. októbra The Offspring oznámili svoju účasť na Australia's Soundwave festivale. V novembri 2007 Offspring začali uverejňovať krátke videá zo štúdia na YouTube. Videá obsahujú útržky materiálu z nového albumu. Na Vianoce 2007 Dexter oznámil: "Neoznámili sme dátum vydania, lebo si ešte nie sme celkom istí kedy skončíme. Chceme poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí boli trpezliví, a chceme aby ste vedeli, že sme boli v štúdiu skoro každý deň, tvrdo pracujúc na novom albume."

Hudobný štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď je Offspring priraďovaný k alternatívnemu rocku, skate punku alebo jednoducho punk-rocku, ich hudba obsahuje výrazne elementy grunge, metalu a niekedy aj ska. Ich texty sú typicky cynické a sarkastické a obsahujú široký záber tém, od osobných vzťahov ("Hit That", "She's Got Issues") až po kritiku USA ("LAPD", "Americana").

Kapela bola ovplyvnená mnohými vzormi: The Adolescents, Channel 3, Dead Kennedys, Descendents, The Dickies, Nirvana, Ramones, Sex Pistols, Social Distortion, TSOL a The Vandals.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Zostavy[upraviť | upraviť zdroj]

Manic Subsidal
(1984)
 • Doug Thompson – spev
 • Dexter Holland – gitara, vokály
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Jim Benton – bicie
Manic Subsidal
(1984)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Jim Benton – bicie
Manic Subsidal
(1984 – 1985)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • James Lilja – bicie, vokály
The Offspring
(1985 – 1987)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Noodles – gitara, vokály
 • James Lilja – bicie, vokály
The Offspring
(1987 – 2003)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Noodles – gitara, vokály
 • Ron Welty – bicie, vokály
The Offspring
(2003 – 2007)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Noodles – gitara, vokály
 • Atom Willard – bicie (turné)
 • Josh Freese – bicie (album Splinter)
The Offspring
(2007 – súčasnosť)
 • Dexter Holland – spev, gitara
 • Greg K. – basgitara, vokály
 • Noodles – gitara, vokály
 • Pete Parada – bicie (turné)
 • Josh Freese – bicie (album Rise and Fall, Rage and Grace)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: The Offspring diskografia


Rok Názov Poznámka
1989 The Offspring Debutový album; na CD bol vydaný až v roku 1995.
1992 Ignition Prvá spolupráca s Epitaph.
1994 Smash Najúspešnejši album Offspringu, je považovaný za najpredávanejší nezavisle vydaný album všetkých čias.
1997 Ixnay on the Hombre V Európe vydaný Epitaphom v USA vydaný Columbia Records.
1998 Americana Druhý najúspešnejší album.
2000 Conspiracy of One Posledný album vydaný "klasickou" zostavou.
2003 Splinter Bubeník Josh Freese bol prijatý, ako pernamentná nahrada za Rona Weltyho.
2005 Greatest Hits Výber 14 najúspešnejších skladieb skupiny.
2008 Rise and Fall, Rage and Grace Nadväzuje na album Splinter; Josh Freese je opäť bubeníkom. Oficiálny dátum vydania je 16. jún 2008.
2012 Days Go By

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Offspring na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).