Ilumináti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Známy symbol iluminátov na zadnej strane amerického dolára.

Iluminátitajná spoločnosť založená 1. mája 1776 Adamom Weishauptom, profesorom cirkevného práva na univerzite v Ingolstadt sa mu pre vstup do rádu získať tisíce popredných Európanov a vybudovať komplikovanú hierarchiu tajných stupňov. Weishaupt súčasne zmenil mená členov na symbolické mená „hrdinov slobody“; on sám prijal meno „Spartakus“. Organizácia iluminátov sa rozvetvila po celej Európe a takmer súčasne do celého sveta. Prvý významný rozmach nastal v období rokov 1797 – 1805. Základným cieľom bolo obmedzenie moci vtedajšieho systému v Bavorsku, neskôr aj v ostatných krajoch a krajinách. Za posolstvo sa považoval aj boj proti poverám a zníženie moci rímskokatolíckej cirkvi. Z hlavnej bavorskej vetvy sa po zákaze tajných spolkov a náboženstiev udeleným panovníkom Bavorska Teodorom oddelilo niekoľko spolkov z ktorých sa stali významné osobnosti budúcej histórie iluminátov.

Zrejmým Weishauptovym cieľom bolo dosiahnutie moci vo všetkých krajinách pomocou skupiny sprisahancov pôsobiacich z pozadia podľa vopred pripraveného plánu. Vďaka organizačnému talentu presláveného baróna von Knigga a s pomocou niekoľkých slobodomurárov, ktorí vo svojich lóžach nenašli príležitosť k vytúženej priamej akcii, stali sa Weishauptovi ilumináti za necelých päť rokov skrytými pánmi Bavorska i susedných krajín. Keď však 10. júna 1785 Žida a ilumináta Jacoba Langa počas cesty zabil blesk, polícia u neho našla listiny s tajnými inštrukciami jednoznačne potvrdzujúcimi pripravované sprisahanie iluminátov. Úrady okamžite nariadili rozpustenie rádu. Weishauptovi sa podarilo ujsť a v podvratnej činnosti pokračoval tajne. Predpokladá sa, že sa stal jedným z duchovných otcov francúzskej revolúcie.

Nástupnícku organizáciu Weishauptovho rádu je v súčasnej dobe možné vidieť v skupine Spoločnosti okrúhleho stola. Bola založená v roku 1891 veľkým Weishauptovým obdivovateľom, politikom Cecilom Rhodesom a jeho priateľmi Rothschildovcami, ktorí boli skutočnou hnacou silou v pozadí. Politický vplyv Cecila Rhodesa bol naozaj mimoriadny; podarilo sa mu získať pre Anglicko koloniálne impérium. Taktiež s pomocou Rothschildovcov založil známu spoločnost The British South Africa Society, De Beers Mining, kontrolujúcu od r. 1890 trh s diamantami, a tiež The Gold Fields of South Africa. Cecil Rhodes bol vo svojej dobe „kráľom diamantov a zlata“.

Literatúra o iluminátoch[upraviť | upraviť zdroj]

  • Makow, Henry: Ilumináti; Radomír Fiksa, 2012
  • Porter, Lindsay: Kdo jsou ilumináti; Alpress, 2007