Jiří Adam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jiří Adam
česko-slovenský reprezentant v modernom päťboji a šerme
Narodenie12. október 1950 (73 rokov)
Praha, Česko-Slovensko
Prehľad medailí
Olympijské hry
striebro
Montreal 1976
moderný päťboj

Jiří Adam (* 12. október 1950, Praha, Česko-Slovensko) je bývalý česko-slovenský reprezentant v modernom päťboji a šerme. Po ukončení aktívnej športovej kariéry sa stal trénerom, najprv v tréningovom stredisku mládeže, neskôr u českej ženskej a nakoniec mužskej reprezentácie. Jeho najväčším športovým úspechom je zisk striebornej olympijskej medaily zo súťaže družstiev v modernom päťboji v Montreale 1976.

Modernému päťboju sa Adam začal venovať už na základnej škole. Jeho trénerom bol nestor česko-slovenského moderného päťboja, Karel Bártů. Adamovými najsilnejšími disciplínami boli streľba a šerm, ktorému sa venoval tiež sólovo. V rokoch 19731979 reprezentoval Česko-Slovensko na majstrovstvách sveta, zakaždým však bez výraznejšieho úspechu.

Jediný rok, v ktorom sa dokázal výraznejšie presadiť, bol olympijský rok 1976. Krátko pred začiatkom hier obsadil tretie miesto v individuálnych pretekoch na prestížnom turnaji v Budapešti na ktoré nadviazal 2. miestom v súťaži družstiev v Montreale. Začiatok súťaže, do ktorej šiel ako opora tímu, ktorému tréner vytkol za cieľ 6. miesto, sa však Adamovi vôbec nevydaril. Rovnako ako zvyšok tímu, nezvládol jazdu na koni, navyše si ešte vážne poranil stehenný sval. V šerme kordom sa však česko-slovenský tím dokázal prebojovať do priebežného vedenia, ktoré dokázal udržať aj po streľbe. V tej bol najlepším pretekárom z celého poľa práve Adam. Ten ešte dokázal zaplávať svoje osobné maximum v bazéne, horšie to však bolo v terénnom behu. Nakoniec však česko-slovenské mužstvo v zložení Adam, Bártů a Starnovský obsadilo s 15 451 bodmi druhé miesto za tímom Veľkej Británie. V individuálnych pretekoch sa Adamovi nedarilo a obsadil 29. miesto.

Na hrách v Moskve v roku 1980 bol Adam členom družstva kordistov a spoločne s Jurkou, Holubom, Doubou a Kubištou skončil na 6. mieste.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]