Karikatúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Charles Darwin ako opica na obálke parížskeho satirického časopisu La Petite Lune, 1880

Karikatúra je úmyselne skreslené a prehnané zobrazenie osoby alebo javu. V literatúre je to presnejšie charakteristika, v ktorej sa hyperbolizujú vlastnosti človeka, a to vonkajšie, vnútorné, povahové alebo charakterové.

Existuje už od antiky, ale ako samostatný odbor výtvarného umenia až od 18. storočia v Anglicku.

Svetoví karikaturisti[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenská karikatúra do roku 1989[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejší slovenskí karikaturisti do roku 1989:

V roku 1982 založil publicista Jozef Tinka a dizajnér a karikaturista Vladimír Pavlík bienále kresleného humoru a satiry pod názvom Novomestský osteň, ktoré je najstarším podujatím svojho druhu v rámci Česka i Slovenska.

Slovenská politická karikatúra po roku 1989[upraviť | upraviť zdroj]

Po roku 1989 sa politická karikatúra na Slovensku výraznejšie prejavila v prácach niekoľkých významných politických karikaturistov, ktorí zvládli techniku portrétnej karikatúry a dokázali zachytiť „ducha doby“.

Medzi najvýznamnejších patria :

  • Jozef Gertli-Danglár - originálnym „komiksovým“ štýlom zobrazoval politické portréty a dianie v príbehovom sujete, ktorý mal znaky absurdity a irónie. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Uverejňoval svoje práce v študentských časopisoch, v periodickej tlači a po roku 2000 sa stal pravidelným portrétnym karikaturistom postkomunistického denníka Pravda.
  • Pavol Jakubec - výrazný a technicky veľmi zdatný portrétny karikaturista, ktorý prispieval do periodickej tlače politickými portrétnymi karikatúrami. Neskoršie prešiel ku kreslenému politickému humoru ako pravidelný prispievateľ do Hospodárskych novín. V súčasnosti sa portrétnej karikatúre venuje ako „karikaturista na objednávku“.
  • Boris Kusenda - BoRiskus - spočiatku rozpačité pokusy tohoto portrétneho karikaturistu, absolventa Filozofickej fakulty UK, po desaťročí prispievania do periodickej tlače (najmä Nového slova bez rešpektu) postupne prerástli do profesionálnej úrovne. Od roku 2002 tvoril v USA a Kanade ako art-karikaturista celebrít a ilustrátor. Zomrel náhle v Montreale v roku 2007.
  • Martin Šútovec - Shooty - absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Svoju politickú karikatúru pravidelne uverejňuje v denníku SME. Napriek tomu,že nie je portrétnym karikaturistom, snaží sa humorne a nezávisle zachytávať politické udalosti v skratkovitej kresbe.

Aktuálna slovenská karikatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]