MP4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

MP4 je formát súborov (nazývaný ako kontajner) špecifikovaný v medzinárodnom štandarde ISO/IEC MPEG-4 (ISO 14496-14). Tento formát je postavený na všeobecnom formáte súborov špecifikovanom v ISO 14496-12 (12. časť MPEG-4 štandardu). Používa sa primárne na ukladanie médií definovaných skupinou MPEG (MPEG = Motion Picture Experts Group), ale je možné ho použiť aj na iný obsah (napríklad Apple Lossless, Dirac a mnohé iné).

MP4 umožňuje streamovanie po internete. Tiež umožňuje spájanie viacerých audio a video prúdov do jedného súboru, spolu s titulkami alebo statickými obrázkami. Ako počiatočný bod pre vývoj formátu MP4 bol použitý formát súborov Apple QuickTime. Aj keď je MP4 stále formátu QuickTime veľmi podobný, bol vo veľa rôznych oblastiach vylepšený.

V MP4 môže byť uložený skoro ľubovoľný obsah, ale z dôvodov kompatibility je odporúčané každý formát zaregistrovať u registračnej autority, ktorou je podľa ISO/IEC 14496-12 firma Apple Computer Inc. Najčastejšie používané formáty v kontajneri MP4 sú tieto:

Niektoré z používaných prípon súborov vo formáte MP4 sú:

  • .mp4 - oficiálna prípona, používaná pre audio aj video
  • .m4a - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná pre audio súbory (AAC, Apple Lossless)
  • .m4v - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná pre video súbory (MPEG-4 video)
  • .m4p - prípona zavedená spoločnosťou Apple a používaná pre audio súbory chránené DRM technológiou FairPlay

Existuje množstvo ďalších kontajnerových formátov súborov založených na všeobecnom multimediálnom formáte súborov definovanom v MPEG-4 Part 12. Tieto sa však líšia podporovanými typmi obsahu. Napríklad:

  • .3gp, .3g2 - používané v mobilných telefónoch tretej generácie, súbory môžu obsahovať aj neštandardný obsah (H.263, AMR, TX3G)
  • .mj2 - formát pre video kompresiu Motion JPEG 2000

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]