Metylfenidát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
štruktúrny vzorec

Metylfenidát je heterocyklický amfetamínový derivát, ktorý sa používa pri liečbe detí s abnormálne vysokou úrovňou aktivity, alebo pri nedostatočnej pozornosti s prvkom hyperaktivity (ADHD). Môže sa tiež predpísovať pri narkolepsii. Tento liek stimuluje centrálnu nervovú sústavu, celý systém i mozgovú kôru, s efektom podobným amfetamínu.

Popis a zneužitie[upraviť | upraviť zdroj]

Ritalín je obchodný názov pre metylfenidát, ktorý americká DEA ( Americká protidrogová agentúra ) klasifikuje ako narkotikum kategórie 2 - teda rovnako ako kokaín, morfium a amfetamíny. Pre svoje stimulačné účinky ho často užívajú dospievajúci. Napriek tomu je Ritalín používaný ako droga na lekársky predpis, má závažné vedľajšie účinky vrátane nervozity, nespavosti, anorexie ( porúch príjmu potravy ), zmien pulzu, srdečných ťažkostí, straty hmotnosti. Sám výrobca priznáva že ide o návykovú drogu. Ritalín je dodávaný vo forme malých piluliek o veľkosti aspirínu, na ktorých je vyryté slovo "Ciba" (názov výrobcu). Päťmiligramové tablety sú bledo žlté, 10-miligramové bledo zelené a 20-miligramové biele. Liek je označený ako stimulant (povzbudzujúci liek) centrálneho nervového systému. Droga je dobre rozpustná vo vode takže je ľahké vyrobiť z nej roztok a ten vnútrožilne aplikovať ihlou. Slangové názvy sú diétny koks, detský kokaín, vitamín r, kokaín chudákov, rids, lentilky, cukríky. Ritalín je ľahko dostupný a lacný. Porovnanie ritalínu s kokaínom nie je prázdnym sloganom. Ritalín je chemicky príbuzný s kokaínom. Keď je pichaný injekčne ako roztok, spôsobí "nakopnutie" po ktorom závislí túžia.

Krátkodobé účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Krátkodobé účinky sú nechuť do jedla, zvýšená srdečná frekvencia, zvýšený krvný tlak, telesná teplota, rozšírenie zreničiek, narušenie spánkového rytmu, nevoľnosť, zvýšená popudivosť, podráždenosť a veľké dávky môžu viesť ku kŕčom.

Dlhodobé účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi dlhodobé účinky patrí nevratné poškodenie krvných ciev v srdci a mozgu, vysoký krvný tlak, poškodenie pečene a ľadvín, zničenie tkanív v nosnej dutine, dýchacie ťažkosti, podvýživa, strata hmotnosti, dezorientácia, psychická závislosť, psychóza, depresia a poškodenie mozgu.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Silno, takmer identicky kopíruje účinky kokaínu.

Vedľajšie účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi vedľajšie účinky patria nervozita, nespavosť, nechutenstvo, zdvíhanie žalúdka, zvracanie, točenie hlavy, búšenie srdca, bolesti hlavy, brucha, hrudníka, neočakávane zmeny rýchlosti a tlaku krvi a rôzne stupne depresie, popolavá farba kože, svrbenie, prudké chudnutie, prepuknutie psychóz – psychiatrické epizódne príhody, závislosť na liekoch ale i silné výkyvy nálad. Vysoké dávky zastierajú pocit hladu a môžu spôsobiť vážnu podvýživu, neprirodzene umocňujú strach a svalové zášklby, vyvolávajú horúčku, kŕče, a bolesti hlavy (môžu byť až veľmi silné), narúšajú činnosť srdca a rušia jeho pravidelnosť i dýchanie (až po život ohrozujúce hranice), vyvoláva úzkosť, nervozitu, paranoju, bludy a klam, môžu sa dostaviť opakované stereotypné pohyby a plnenie bezvýznamných úloh (akási zmätenosť) a silné mravenčenie i po celom tele, plazenie sa „červov“ pod pokožkou. Na Ritalín vzniká klasický návyk. Po použití sa dostavuje často strata citov, poruchy pamäte, spánku, koncentrácie, nepokoj, agresivita, halucinácie, paranoidné bludy. Tieto tabletky sú silným stimulantom emócii a predstavujú vážne zdravotné riziko. Pri úmysle zneužívania lieku sa dá tento aplikovať podobným spôsobom ako kokaín, alebo sa môže aplikovať injekčne ako heroín.

Obchodné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Centedrin
  • Concerta
  • Ritalin
  • Metadate
  • Methylin
  • Rubifen
  • Focalin