Nikolaj Dmitrijevič Kondratiev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nikolaj Dmitrijevič Kondratiev
ruský ekonóm

Narodenie 4. marec 1892
Kostroma, Rusko
Úmrtie 17. september 1938 (46 rokov)
 ?, Sovietsky zväz

Nikolaj Dmitrijevič Kondratiev (* 4. marec 1892 – † 17. september 1938) bol ruský ekonóm, prestaviteľ Novej hospodárskej politiky (NEP) v Sovietskom zväze. Bol autorom teórie dlhých vĺn, ktoré sa týkajú západných ekonomík. Podstatou je ekonomický cyklus, ktorý trvá 50 až 60 rokov sprevádzaný boomom a nasledovaný depresiou. Tieto cykly sú známe ako Kondratievove vlny alebo tiež Veľké supercykly. Bol popravený počas Stalinovej veľkej čistky a rehabilitovaný o 50 rokov neskôr.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Nikolaj Dmitrijevič Kondratiev sa narodil 4. marca 1892 v oblasti Kostroma, severne od Moskvy v rodine roľníka. Študoval na Sankt Peterburgskej univerzite pod vedením Michaila Tuagana Baranovského. Ako člen Revolučnej socialistickej strany sa vo významnej miere venoval poľnohospodárskej ekonómii a štatistike a problému zásoby potravín. 5. októbra 1917, vo veku 25 rokov, sa stal ministrom pre zásobovanie armády v poslednej vláde Alexandra Kerenského, ktorá trvala len niekoľko dní.

Po revolúcii sa začal plne venovať akademickému výskumu. V roku 1919 bol menovaný na profesorský post na Poľnohospodárskej akadémii Petra Veľkého a v októbri 1920 zakladá v Moskve Inštitút konjunktúry. Pod jeho vedením vybudoval z organizácie s pár vedcami veľkú a rešpektovanú inštitúciu s 51 výskumníkmi do roku 1923.

V tom istom roku prispel k rozvoju diskusie o tzv. Kríze nožníc podľa všeobecného názoru jeho kolegov. Obdobie rokov 1923 – 25 venoval práci na päťročnici rozvoja sovietskeho poľnohospodárstva. Po tom ako v roku 1924 vydal svoju prvú knihu, v ktorej prezentoval pracovnú verziu teórie cyklov, navštívil v Anglicku, Nemecku, Kanade a Spojených štátoch niekoľko univerzít.

Ako zástanca sovietskej Novej hospodárskej politiky uprednostňoval poľnohospodárstvo a produkciu spotrebných statkov pred rozvojom ťažkého priemyslu. Vplyv Kondratieva na ekonomickú politiku trval do roku 1925, v roku 1926 slabol a v roku 1927 ho úplne stratil. Niekedy v tomto období sa v Sovietskom zväze od Novej hospodárskej politiky upustilo a bola nahradená politikou vedúcej Komunistickej strany.

Kondratiev bol v roku 1928 odvolaný z vedenia Inštitútu konjunktúry a v júli 1930 zatknutý a obvinený z členstva v ilegálnej a pravdepodobne neexistujúcej Roľníckej strane práce. Netrvalo dlho a v auguste 1930 poslal Stalin premiérovi Viačeslavovi Molotovovi list, v ktorom žiada popravenie Kondratieva. Odsúdený na 8 rokov vo väzení sa Kondratiev po výkone trestu, napriek chatrnému zdraviu, vrátil k svojej práci vo výskume a rozhodol sa napísať 5 nových kníh, z ktorých niektoré boli skutočne dokončené a publikované v ruštine.

Poslednú vec, ktorú napísal bol list svojej dcére Elene Kondratievovej 31. augusta 1938. Krátko na to, 17. septembra počas Stalinovej politickej čistky bol opäť predvedený pred súd a odsúdený k 10 rokom bez možnosti komunikovať s vonkajším svetom. Nikolaj Dmitrijevič Kondratiev bol popravený popravnou čatou v deň vynesenia rozsudku. V tom čase mal 46 rokov a trvalo ďalších 50, kým bol 16. júla 1987 rehabilitovaný.

Najvýznamnejšie práce[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1922 – The World Economy and its Conjunctures During and After the War – kniha
  • 1923 – Some Controversial Questions Concerning the World Economy and Crisis (Answer to Our Critiques) – listy
  • 1924 – On the Notion of Economic Statics, Dynamics and Fluctuations – listy
  • 1925 – The Major Economic Cycles – listy
  • 1926 – About the Question of the Major Cycles of the Conjecture – listy
  • 1926 – Problems of Forecasting – listy
  • 1928 – The Major Cycles of the Conjecture – kniha
  • 1928 – Dynamics of Industrial and Agricultural Prices (Contribution to the Theory of Relative Dynamics and Conjecture) – listy
  • 1934 – Main Problems of Economic Statics and Dynamics – listy

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nikolai Kondratiev na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).