Pagoda Liou-che

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pagoda Liou-che (Čínsky: 六和塔, pinyin: Liùhé Tǎ), doslova pagoda šiestich harmónií, je viacposchodová čínska pagoda na juhu mesta Chang-čou v provincii Če-ťiang v Číne. Nachádza sa na úpätí kopca Jüe-lun s výhľadom na rieku Čchien-tchang. Pôvodne bola postavená v roku 970 kráľovstvom Wu-jüe, zničená v roku 1121 a úplne zrekonštruovaná v roku 1165, počas dynastie Južný Sung (1127–1279).

História a pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Pagodu pôvodne postavil vládca kráľovstva Wu-jüe, ktorého hlavným mestom bolo Chang-čou. Názov Liou-che pochádza zo šiestich budhistických nariadení a hovorí sa, že dôvodom stavby pagody bolo upokojiť prílivovú vlnu v rieke Čchien-tchang a ako navigačná pomôcka. Pagoda však bola počas vojen v roku 1121 úplne zničená.

Potom, čo bola súčasná pagoda postavená z dreva a tehál počas dynastie Južný Sung, boli pridané ďalšie vonkajšie odkvapy počas dynastie Ming (1368 – 1644) a Čching (1644 – 1911). Pagoda má osem-uholníkový tvar a má približne 59,89 metrov na výšku, má tiež vzhľad trinásťposchodovej stavby, hoci má iba sedem vnútorných poschodí. Na najvyššie poschodie vedie točité schodisko a na každom zo siedmich stropov sú vyrezávané a maľované postavy vrátane zvierat, kvetov, vtákov a postáv. Každý príbeh pagody pozostáva zo štyroch prvkov, vonkajších stien, kľukatej chodby, vnútorných stien a malej komory. Pri pohľade zvonku sa pagoda javí ako vrstvená - svetlá na hornom povrchu a tmavá zospodu. Ide o harmonické striedanie svetla a tieňa.

Podľa britského sinológa a historika Josepha Needhama pagoda slúžila aj ako maják pozdĺž rieky Čchien-tchang. Vzhľadom na značnú veľkosť a výšku v skutočnosti slúžila ako stály maják takmer od svojho začiatku, aby pomáhala v noci námorníkom pri hľadaní kotviska pre svoje lode (ako je opísané v Hangzhou Fu Zhi).

Neďaleko bol nedávno otvorený malý „Pagoda Park“. Jeho výstava predstavuje modely starovekých čínskych pagod a ilustruje množstvo rôznych vzorov, ako aj históriu, kultúru a symboly spojené s pagodou.

Pozri tiež[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Citácie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pagoda šiestich harmónii
  2. Needham, 662.
  3. Pamiatky v Hangzhou
  4. Liuhe Pagoda

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Needham, Joseph (1986). Science and Civilization in China: Volume 4, Physics and Physical Technology, Part 3, Civic Engineering and Nautics. Taipei: Caves Books, Ltd.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]