Sviňa domáca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sviňa domáca
Sviňa domáca
Sviňa domáca
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Rad (ordo) Párnokopytníky Artiodactyla
Čeľaď (familia) Sviňovité Suidae
Rod (genus) Sus -
Druh (species) Diviak lesný S. scrofa
Poddruh/Plemeno (subspecies) Sviňa domáca
S. scrofa domestica
Vedecký názov
Sus scrofa domestica
Linnaeus, 1758
Synonymá:
Sus scrofa domesticus, Sus scrofa f. domestica,
Sus domestica, Sus domesticus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sviňa domáca alebo v poľnohospodárstve (domáca) ošípaná alebo nesprávne prasa domáce (lat. Sus scrofa domesticus, Sus scrofa domestica, Sus scrofa f. domestica, Sus domestica, Sus domesticus) je rôzne zaraďovaný taxón z rodu Sus.

Najčastejšie sa zaraďuje ako poddruh diviaka lesného, ale niekedy sa považuje za samostatný druh alebo naopak za integrálnu súčasť druhov, z ktorých sa vyvinul, teda spravidla diviak lesný (Sus scrofa), Sus vittatus a prípadne aj Sus mediterraneus.

Sviňa domáca je významným hospodárskym zvieraťom v poľnohospodárstve. V spotrebe mäsa obyvateľstvom na Slovensku prevláda práve bravčové mäso. Okrem mäsa poskytuje kožu.

Odborné názvoslovie[upraviť | upraviť zdroj]

Samica je prasnica (spravidla taká, že už porodila), mladá prasnica je prasnička, samec je kanec, vykastrovaný samec je brav, mláďa po pôrode v období cicania mlieka je ciciak, v období odstavenia od matky odstavča (po odstavení do veku 4 mesiacov). Obdobie od oplodnenia po pôrod je prasnosť, pôrod je oprasenie.

Fylogenéza[upraviť | upraviť zdroj]

Rod Sus má dva poľnohospodársky významné druhy: divá ošípaná (Sus scrofa) a domáca ošípaná (Sus scrofa domestica)

Dnešné plemená ošípaných vznikli zrejme z viacerých foriem divej ošípanej: divá európska ošípaná (Sus scrofa ferus L.), divá ázijská pásikovaná ošípaná (Sus vittatus) a divá stredomorská ošípaná (Sus mediterraneus). Tieto formy sa od seba líšia hlavne tvarom slznej kosti.

Domáca ošípaná bola domestikovaná asi 4000 rokov pred Kr. v Číne. Chov ošípaných sa písomne spomína asi 2500 rokov pred Kr. v Asýrii a Babylone v Hamarubisovom zákonníku. V Európe sa ošípaná objavuje v staroveku. Domáca ošípaná mala minimálne tri domestikačné centrá. Dve v Európe, jedno v oblasti Baltského mora, druhé v oblasti Stredozemného mora. Tretie domestikačné centrum bolo v oblasti východnej Ázii.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kliment a kol.: Všeobecná zootechnika, Príroda Bratislava, 1985

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]