Sviňucha okuliarnatá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sviňucha okuliarnatá
Sviňucha okuliarnatá

Porovnanie s človekom

Trieda (classis) cicavce Mammalia
Rad (ordo) veľryby Cetacea
Podrad (subordo) bezkosticovce Odontoceti
Čeľaď (familia) Phocoenidae
Rod (genus) Phocoena
Druh (species) Sviňucha okuliarnatá
P. dioptrica
Vedecký názov
Phocoena dioptrica
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sviňucha okuliarnatá alebo sviňucha argentínska[1] alebo sviňucha južná (lat. Phocoena dioptrica syn. Australophocaena dioptrica) je druh morského cicavca z čeľade Phocoenidae.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Sviňucha okuliarnatá obýva vody Atlantiku pozdĺž juhoamerického pobrežia, od Uruguaja až po Ohňovú zem, a ďalej potom až k Falklandám a južnej Georgii, a ďalej žije v blízkosti Aucklandu, Tasmánie a juhu Austrálie v južnom Pacifiku a pri Heardovom ostrove a ostrove Kergueleny na juhu Indického oceánu. Veľmi zriedka boli jedinci videní v šírom mori.

Opis a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Sviňucha okuliarnatá je najväčším zástupcom svojho rodu. Dorastá do dĺžky až 2 metre, hmotnosť kolíše medzi 60 - 80 kg, v niektorých prípadoch to môže byť až 120 kg. Chrbtová strana tela tohto kitovca je sfarbená čierno, brucho, boky a koreň chvosta sú biele až šedobiele. Prechod tmavého a svetlého sfarbenia je veľmi ostrý. Združuje sa do menších húfov. Jej korisťou sú hlavne ryby, ale tiež hlavonožce a kôrovce. Sviňucha okuliarnatá patrí k pomerne málo preskúmaným druhom a naše znalosti o nej sú neúplne. Doba gravidity sa pohybuje okolo 300 dní.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CARWARDINE, Mark. Veľryby, delfíny a sviňuchy. Bratislava : Ikar, 2007. ISBN 9788055114477.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]