Timimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Timimus
Timimus.tif
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
Infrarad (infraordo) ?Ornithomimosauria
Rod (genus) Timimus
Druh (species) Timimus hermani
Vedecký názov
Timimus hermani
Thomas Rich a Patricia Vickers-Richová, 1993
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Timimus bol rod malého teropóda, žijúceho v období spodnej kriedy na území dnešnej Austrálie. Patrí teda medzi tzv. polárne dinosaury, obývajúce územia vo vnútri niekdajšieho južného polárneho kruhu. Jediný druh je Timimus hermani.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Typový druh T. hermani bol formálne opísaný paleontológom Dr. Thomasom Richom a jeho manželkou Patriciou Vickers-Richovou v roku 1993 na základe dvoch stehenných kostí dvoch rôznych jedincov (dospelý jedinec a mláďa, dĺžka 43,2 a 19,5 cm).[1] Ležali len necelý meter od seba a na mieste boli objavené aj stavce, patriace pravdepodobne rovnakému druhu. Tento menší dravý dinosaurus by mohol patriť medzi rýchlonohé ornitomimosaury, nie je to však isté. Je nepravdepodobné, že by bolo niekedy v budúcnosti objavené podstatne viac materiálu z tohto dinosaura. Dôvodom je veľmi neúplný sled hornín a lokalít v danej oblasti.

Rodové meno Timimus („Timov napodobňovateľ“) zvolili austrálski paleontológovia a zároveň manželia Richiovci na počesť svojho syna Tima a tiež podľa austrálskeho prírodovedca Tima Flanneryho. Druhové meno bolo zvolené na počesť Johna Hermana.[2]

Paleobiológia[upraviť | upraviť zdroj]

Timimus bol zrejme dlhodobému chladu prispôsobeným druhom teropóda, pravdepodobne bol tiež operený. Mohol dosahovať dĺžky okolo 2,5 metra a bol zrejme ľahko stavaný.[3] Zrejme išlo o dravca alebo snáď aj všežravca. Podľa histologických výskumov Dr. Anusuye Chinsamyovej z roku 1998 sa zdá byť možné, že tieto dinosaury v období polárnej zimy pravidelne hibernovali.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Timimus na českej Wikipédii.
  1. RICH, T.H. (1994). Naming a new Genus & Species of Dinosaur on the basis of a Single Bone. Dinosaur Report: s. 10 – 11.
  2. RICH, T. H., VICKERS-RICH, P. Neoceratopsians and ornithomimosaurs: dinosaurs of Gondwana origin?. National Geographic Research and Exploration, 1994, roč. 10, čís. 1, s. 129 – 131.
  3. LONG, J. A.. Dinosaurs of Australia and New Zealand and Other Animals of the Mesozoic Era. [s.l.] : Harvard University Press., 1998. S. 108.
  4. CHINSAMY, A., RICH, T. a RICH-VICKERS, P. Bone histology of dinosaurs from Dinosaur Cove, Australia. Journal of Vertebrate Paleontology, 1996, roč. 16, čís. 3, s. 28A.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Timimus [online]. Dann's Dinosaur Info, [cit. 2012-02-08]. Dostupné online. (anglicky)