Tom Waits

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tom Waits
Tom Waits počas interview v Buenos Aires; Argentína, apríl 2007
Tom Waits počas interview v Buenos Aires; Argentína, apríl 2007
Základné informácie
Popis umelca americký spevák, hudobník, skladateľ, herec
Rodné meno Thomas Alan Waits
Narodenie 7. december 1949 (64 rokov)
Flag of the United States.svg Pomona, Kalifornia, USA
Žáner blues, jazz, experimental, rock, alternatíva
Hrá na nástroje spev, klávesy, gitara, bicie, basgitara, perkusie
Roky pôsobenia 1972–prítomnosť
Vydavateľstvá Asylum, ANTI-,
Island
Webstránka Oficiálna stránka

Tom Waits (*7. december, 1949), rodným menom Thomas Alan Waits, je produktívny americký spevák, hudobník, skladateľ a príležitostný herec.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Tom Waits začínal ako jazzovo-bluesový spevák v zapľuvaných baroch, hudbou sa však začal živiť až vďaka priaznivým recenziám kritikov. Vďaka množtvu cigariet, alkoholu a nočnému životu nadobudol špecifický hlas, ktorý sa stal jeho obchodnou známkou a ktorý kritik Daniel Durchholz popísal ako hlas „namočený v sude s whisky bourbonom, ponechaný v udiarni na niekoľko mesiacov a následne na to prejdený autom.“[1]

Waits začal svoju kariéru v 70. rokoch. Napodobňoval hudobný štýl 40. a 50. rokov, ktorý v tom čase nebol u amerického publika populárnym. Témou Waitsovej hudby sú temné balady s textami, v ktorých sa zaoberá bizarnými ľudskými príbehmi, charaktermi a tzv. outsidermi, ľudmi postavenými mimo spoločnosti. Napriek nízkej podpore rádií a televíznych videí nadobudol zmiešaný komerčný úspech v Spojených štátoch a stal sa dvojnásobným držiteľom ocenenia Grammy za najlepší alternatívny a súčasný album: Bone Machine (1992) a Mule Variation (1999). Väčšinu ocenení zlatých albumov z predaja hudby však získal vďaka úspechu na iných kontinetoch.

Umelecky sa podieľal aj na filmoch ako herec a skladateľ, pričom za soundtrack k filmu One from the Heart bol nominovaný na cenu Academy Award. V r. 2008 ho mienkotvorný časopis Rolling Stone zaradil na 82. miesto zoznamu Stovky najväčších spevákov všetkých čias.

Tom Waits sa stal výraznou a špecifickou hudobnou osobnosťou. Pre svoj príznačný výzor a prejav si medzi novinármi a fanúšikmi vyslúžil prezývky „Pán Diabol“ (Mr. Devil), či ,,Pekelník"[2].

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GRAFF, Gary; Durchholz, Daniel. Musichound Rock: The Essential Album Guide. Omnibus Press. ISBN 0-8256-7256-2.
  2. Tom Waits having a devil of a time. Washingtontimes.com. Prístup: 02.01. 2010

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]