Tri kráľovstvá (Kórea)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mapa Troch kráľovstiev na konci 5. storočia

Tri kráľovstvá je názov (obdobia) kráľovstiev Kogurjo (고구려), Päkče (백제) a Silla (신라, čitaj Šilla), ktoré pokrývali Kórejský polostrov a Mandžusko medzi 1. stor. pred Kr. a 7. stor. po Kr. Pred a počas obdobia troch kráľovstviev existovali ďalšie menšie kráľovstvá a kmeňové štáty, ako napr. Kaja (가야), Tong-je (동예), Okčo (옥저), Pujo (부여), Usan (우산), Thamna (탐라).

Koniec čínskej dynastie Chan na začiatku 3. stor. viedol k rozvoju troch kráľovstiev. Všetky tri kráľovstvá mali rovnakú kultúru. Konfucianizmus sa začal šíriť vo vyšších vrstvách kórejskej spoločnosti od 1. stor. po Kr . Neskôr (4. až 6. stor. ) ho úplne nahradil budhizmus.

Obdobie sa skončilo, keď Silla (Šilla, 신라), spojenec čínskej dynastie Tang (당 / 唐) (618- 907), dobylo Päkče v roku 660 a potom Kogurjo (고구려) v roku 668. Začalo sa tak tzv. obdobie zjednotenej Silly (통일신라).

Názov „Samguk“ (삼국), čiže „Tri kráľovstvá“ sa použil v kórejských názvoch klasických textov Samguk Sagi (삼국사기) a Samguk Jusa (삼국유사).

Jednotlivé kráľovstvá[upraviť | upraviť zdroj]

Saro/Silla (사로 / 신라)[upraviť | upraviť zdroj]

Obdobie sa podľa tradície začalo roku 57 pred Kr., keď kráľovstvo Saro (neskôr Silla) v juhovýchodnej časti polostrova dostalo autonómiu od dynastie Chan vládnucej v Čínskom cisárstve.

Po premenovaní na Silla (신라) v roku 503 kráľovstvo v prvej polovici 4. stor. pohltilo celé susedné kráľovstvo Kaja (가야). Budhizmus sa stal oficiálnym náboženstvom v roku 528.

Hlavným mestom bol Kümsong - 금성 (dnešné Kjongdžu - 경주).

Kogurjo (고구려)[upraviť | upraviť zdroj]

Kogurjo na severe (pôvodne len v Kórei, t. j. medzi riekami Amnok-kang (압록강, čínsky Ja-lu) až dolu po rieku Han-gang - 한강) sa osamostatnilo od Číny v roku 37 pred Kr.. Štát rozšíril svoje územie na rozsiahle územia Mandžuska a napokon vyhnali Číňanov z Nang-nangu - 낭낭 (dnes Pchjongjang - 평양) v roku 313. Kultúrny vplyv Číny ostal, až kým Kogurjo roku 372 oficiálne neprijalo budhizmus.

Kogurjo, ako najväčšie z kráľovstiev, malo striedavo dve hlavné mestá: Nangnang a Kung-näsong (궁내성) na rieke Amnok-kang (Ja-lu).

Päkče (백제)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 18 pred nl. dvaja princovia z kráľovstva Kogurjo založili na juhozápade polostrova Päkče (dnes južne od Soulu), ktorého hlavným mestom bol Üngdžin - 응진 (dnes Kongdžu - 공주 a Čondžu - 전주), neskôr Sabi - 사비 (dnes Pujo - 부여) juhozápadne of Soulu. Kráľovstvo Kaja (가야) sa odčlenilo od Päkče (백제) v 1. stor. po Kr.

V 4. stor. Päkče veľmi prosperovalo a ovládalo skoro celú južnú polovicu polostrova.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]