Viching

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:07, 6. marec 2007, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky)

Wiching alebo Viching († po roku 900/912, zrejme 12. septembra) bol švábsky duchovný, 880-881 a 885-891/892/893 nitriansky a 898-899 pasovský biskup, poradca Svätopluka I., jediný známy sufragán arcibiskupa Metoda. Ako vedúci latinského kléru Veľkej Moravy mal časté spory s arcibiskupom Metodom.

Wiching bol pôvodne benediktínsky mních zo Švábska. Po forchheimskom mieri (874) sa spriatelil so Svätoplukom I. (sú zapísaní ako osoby, ktoré uzavreli bratsvo v príslušnej knihe kláštora na Reichenau). Z rokov 874 až 879 je známe, že Wiching spolu s Jánom z Benátok (obaja vodcovia latinského kléru na Veľkej Morave), ohovárali Metoda pred Svätoplukom a vyprovokúvali početné spory.

Koncom roka 879 latinskí kňazi na Veľkej Morave presvedčili Svätopluka, aby vymenoval Wichinga za (historicky) prvého biskupa Veľkej Moravy a v roku 880 sa Wiching zúčastnil delegácie k pápežovi do Ríma. V Ríme ho v roku 880 pápež odskúšal a vysvätil za nitrianskeho biskupa. Hoci sa zvyšok delegácie vrátil do Ríma, Wiching ešte zostal v Ríme a napísal Svätoplukovi sfalošovaný list údajne od pápeža, podľa ktorého má Svätopluk má zosadiť Metoda. V roku 881 sa Metod dozvedel od pápeža, že taký list nikdy nenapísal a v dôsledku tejto informácie Metod zosadil Wichinga z biskupského stolca a poveril ho misiou „na území, ktorá Svätopluk len nedávno pripojil k svojej ríš“, čo mohlo byť jedine Vislansko (dnes južné Poľsko). Wiching sa opätovne snažil vrátiť (napr. 882), ale Metodovi žiaci mu v tom bránili.

V roku 885 Wiching krátko pred Metodovou smrťou opustil Vislansko a so Svätoplukovým súhlasom išiel do Ríma, kde ohováral Metoda a na Svätoplukovu žiadosť požiadal o potvrdenie svojej biskupskej funkcie na Veľkej Morave. V lete 885, keď sa pápež dozvedel o Metodovej smrti, vymenoval Wichinga (opäť) za biskupa nitrianskeho a asi aj „cirkevného správcu“ (nie však arcibiskupa a pápežského legáta) Veľkej Moravy. Wiching potom zabránil Gorazdoveove nástupníctvo po Metodovi a presvedčil pápeža, aby zakázal slovanské bohoslužby na Veľkej Morave a dal vyhnať Metodových žiakov.

V roku 891 vznikol jeden z ďalších konfliktov medzi Svätoplukom a Arnulfom Korutánskym. V tomto roku alebo v roku 892 - zrejme pre tento konflikt - Wiching opustil Nitru a stal sa sluhom Arnulfa Korutánskeho, ktorý ho v roku 892 vymenoval za svojho kancelára. Wiching bol aj súčasťou delegácie poslanej k Svätoplukovi, aby rokovala o mieri.

Roku 896 prevzal Wiching popri kancelárstve aj vedenie opátstva Mondsee. Od septembra 898 do roku 899 bol Wiching pasovským biskupom.

Po Arnulfovej smrti a páde Veľkej Moravy sa Wiching stiahol z verejného života.