Čeľuste (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo filmu Čeľuste

Čeľuste (orig. Jaws) je americký triler film z roku 1975 natočený podľa úspešného románu Petera Benchleyho, ktorý voľne čerpal zo skutočných prípadov útoku žralokov pri pobreží New Jersey v roku 1916. V roku 1976 získal 3 zo 4 nominácií na Oscara v kategóriách najlepší strih (Verna Fields), najlepšia hudba (John Williams) a najlepší zvuk. Odborným poradcom pre nakrúcanie žraločích scén, ktoré pre film zrealizovali austrálski manželia Ron a Valéria Taylorovci, bol elasmobranchológ svetového mena, systematický zoológ a popredný špecialista na drsnokožce prof. Leonard J. V. Compagno. Vzhľadom na kontroverzie, ktoré film vyvolal, sa vo vzťahu k týmto skutočnostiam vyjadril aj pre slovenský dokumentárny film režiséra P. Hrabinského a kameramana Ernesta Grocha Nehaňte žraloka (1998), ktorý vznikol na základe dvoch expedícií slovenských novinárov do Juhoafrickej republiky (1996 a 1998).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Dej sa odohráva vo fiktívnom rekreačnom meste Amity, ktoré každoročne navštívi mnoho turistov a rekreantov. Toto leto však veľa z nich nájde smrť v hladných čeľustiach žraloka modrého (Carcharodon carcharias). Nezostáva nič než čakať, až sa objaví niekto, kto bude mať dostatok odvahy na odstránenie obrovského zabijaka. Svoje šťastie tak skúša napríklad lovec žralokov Quint, ichtyológ Hooper, či policajt Brody.

Zaujímavosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pre natáčanie boli vyrobené tri modely, resp. makety žraloka filmármi nazývaného "Bruce", ktorý pláva, hryzie a robí všetko, čo od neho človek s ovládaním požaduje. Stál niekoľko miliónov dolárov a dlho po natáčaní bol predvádzaný v bazéne ako rarita technológie filmových pomôcok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]