Čierny obelisk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čierny obelisk
Der schwarze Obelisk

Autor Erich Maria Remarque
Pôvodný jazyk nemčina
Krajina vydania Nemecko
Dátum 1. vydania originálu 1956
Literárny žáner román
Slovenské vydania knihy

Čierny obelisk (nem. Der schwarze Obelisk) je román nemeckého prozaika a dramatika Ericha Maria Remarqua z roku 1956[1] o následkoch vojny a kontrastoch v povojnovej nemeckej spoločnosti. Román situovaný do predvojnového obdobia 2. svetovej vojny[1] tematicky nadväzuje na romány Na západe nič nové a Cesta späť s tým rozdielom, že opisuje ľudí ktorí vojnu prežili. Témou sú vojaci, ktorých vojna obrala o mladosť. Epizódy v románe majú nádych nostalgie a smútku uprostred veselosti a v neveselých veciach nachádzame komickosť, čím sa románová tragika mení na komédiu.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Dej románu sa odohráva v čase v ktorom sa Nemecko zmieta v hospodárskej kríze, nezamestnanosti a hyperinflácii, v čase nadchádzajúceho fašizmu. Hlavná postava Ludwig Bodmer, aranžér, agent a obchodný vedúci firmy predávajúcej náhrobné kamene sa snaží zorientovať v neistom svete, v ktorom je "istá len smrť". Prostredníctvom jeho hlavnej postavy spoznáme pestrý život mestečka Werdenbrück so statočnými ľudmi i príležitostnými "umelcami", povaľačmi, prostitútkami, svet krčiem, speváckych spolkov a verejných domov. Do tohto rámca autor vkladá Ludwigov intímny svet, čistú ideálnu lásku a vzťah k potulnej umelkyni - chorobomyseľnej Izabele z blízkeho ústavu. Do protikladu ju autor stavia ako uzdravenú Genevièvu, pričom práve ona pre Ludwiga stvárňuje nedosiahnuteľnosť a skutočný svet. Týmto spôsobom autor zobrazuje rozličné roviny skutočnosti. Román končí Ludwigovou rezignáciou a jeho odchodom do Berlína, pričom za sebou necháva aj priateľov, ktorých už nikdy neuvidí.

Symbolika[upraviť | upraviť zdroj]

Čierny obelisk bolo označenie od roku 1880 masovo vyrábaného pomníka a náhrobný kameňa. Nakoľko bol tento obelisk obľúbený práve lepšou spoločnosťou, stal sa symbolom bohatého meštiactva. Remarque v románe stvárňuje kritiku spoločnosti tým, že pravicovo orientovaný vojak mimo službu sa na čierny obelisk vymočí a čierny obelisk hrdina románu napokon predá majiteľke verejného domu.

Hodnotenie[upraviť | upraviť zdroj]

„Realisticky koncipované, umelecky azda najzrelšie autorovo dielo, autobiograficky zúčtováva so sociálnymi a politickými koreňmi fašizmu v Nemecku.“[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b REMARQUE Erich Maria. In: JURÍČEK, Ján, ed. et al. Encyklopédia spisovateľov sveta. 3. preprac. a dopln. vyd. Bratislava : Obzor, 1987. 648 s. (Encyklopédie Vydavateľstva Obzor.) S. 459.
  2. Čierny obelisk. In: KNĚZEK, Libor, (ed). Encyklopédia literárnych diel. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1989. 858 s. ISBN 80-215-0010-7. s. 110.