Čierny teriér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruský čierny teriér
Malahovkaja Serenada.jpg
Krajina pôvodu Rusko
FCI kód 2/1.4/327
Štandardy AKC, ANKC, FCI, NZKC, KC, UKC
Výška 68 - 72 cm (suky)
72 - 76 cm (psy)
Hmotnosť 45 - 60 kg
Pôvodné určenie pracovný pes
Terajšie určenie pracovný pes, spoločník
Názov v krajine pôvodu Russkiy Tchiorny Terrier, Čornyj terier
Synonymá čierny teriér, ruský bradáč
Zaužívaná skratka BRT
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Ruský čierny teriér, niekedy tiež čierny teriér alebo ruský bradáč je psie plemeno vyšľachtené v Rusku. Je to veľké mollosoidné plemeno rozšírené po celej Európe a získalo si značnú obľubu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Je to pomerne nové psie plemeno, vyšľachtené krížením novofundlandského psa s veľkým bradáčom, erdelteriérom a rotvajlerom [1], ktoré vzniklo po druhej svetovej vojne. Cieľom bolo vytvoriť odolného a ľahko cvičeného psa pre uplatnenie ako strážca alebo policajný pes a aby zároveň vydržal aj drsné klimatické podmienky na Sibíri. Prvýkrát bol verejnosti predstavený v polovici 50. rokov v Rusku. Toto plemeno v Česku zastrešuje Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Čierny teriér má mohutnú stavbu tela so silnými kosťami a masívnym svalstvom. Chrbát je rovný, široký a svalnatý. Krátka, svalnaté bedrá sú mierne klenuté. Kohútik sa zreteľne rysuje nad chrbátovou líniou. Brucho je mierne vtiahnuté. Rovné a navzájom rovnobežné končatiny sú dobre zauhlené. Labky sú kompaktné a okrúhle s dobre uzavretými prstami. Hlava je dlhá, vďaka porastu chlpov však pôsobí hranato. Stop je mierny. Chrbát nosa a temeno lebky sú navzájom rovnobežné. Malé, trojuholníkové uši sú preklopené dopredu. Skus je nožnicový. Srsť je čisto čierna alebo čierna s občasnými šedými chlpy. Oči sú vždy tmavé. Čierny teriér je veľmi inteligentný a zvyčajne poslušný pes, veľmi verný svojim ľuďom s nekomplikovanou povahou, rozumný a vyrovnaný. V kohútiku merajú psy 72-76 cm a suky 68-72 cm [2].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ruský černý teriér na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]