Čivava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čivava

Krajina pôvodu Mexiko
FCI kód 9/6/218
Štandardy FCI
Výška 15 cm (suky)
23 cm (psy)
Hmotnosť 1,4-3 kg
Pôvodné určenie spoločník
Terajšie určenie spoločník
Názov v krajine pôvodu Chihuahua
Synonymá
Zaužívaná skratka CHI
Zoznam psích plemien
Psí portál

Čivava podľa originálneho názvu Chihuahua je pomerne rozšírené trpasličie plemeno psa, pôvodom z Mexika. Vďaka snahe amerických chovateľov je čivava od roku 1942 plemeno podľa FCI zaradené do skupiny 9: Spoločenské a sprievodné plemená a do sekcie 6.[1]

Čivava je najmenšie plemeno psov. Jeho meno je odvodené od mexického štátu Chihuahua, kde bol jeho výskyt po prvýkrát doložený. Indiánske povesti spomínajú čivavu ako ochrancu zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. Nie je však známe, či jeho výskyt v tejto oblasti je pôvodný, alebo či sa tu nedostal s obchodníkmi z Japonska alebo Číny.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Jedna z možných histórií čivavy sa datuje k roku 1884 na základe vynaliezavosti Mexičanov predávať čivavy okoloidúcim turistom. V tomto období neexistoval ešte oficiálny názov čivava ale mexicko-texaský alebo arizonský pes vzhľadom miesta, kde boli tieto psy predávane. Časom bol predaj spájaný s mexickým mesto Chihuahua z čoho pramení aj originálny názov. V roku 1904 sa dostala prvá čivava do zápisu Amerického kynologického klubu.

Typy plemena[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú dva typy plemena a to – krátkosrstá a dlhosrstá čivava. Na výstavách poriadaných pod záštitou FCI sú oba varianty vystavované ako zvlášť plemeno, no na chovateľské účely je oficiálne možné krížiť dlhosrstú variantu s krátkosrstou.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhosrstá čivava

Charakteristické znaky sú okrúhla "jablková" hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Ňufáčik malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška okolo 20 cm, hmotnosť okolo 2 kg. Chvost zdvihnutý, zahnutý. Povahou je milý, prítulný a priateľský.

Pes najmenšieho vzrastu na svete výšky v kohútiku od 15 do 23/24 cm a s hmotnosťou od 0,5 do 3 kg. Telo čivavy sa vyznačuje rovným chrbtom, chudými pleciami, hlbokým hrudníkom. Vzhľad hlavy mierne okrúhly, predĺžená lebka a ploché líca. Oči sú vzhľadom na výšku čivavy veľké, ďaleko od seba zasadené- tmavej, rubínovej či svetlej farby v závislosti od farby srsti. Uši sú nápadne veľké a rožírené v uhle 45 stupňov. Krátkosrstá čivava má srsť krátku, na ušiach a chvoste dlhšiu. Dlhosrstá čivava má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Obľúbeným symbolom je okružie, nachádzajúce sa na šiji. Farby srsti sú rozmanitého druhu.

Všetky žiadúce, nežiadúce a dokonca z chovu vylučujúce charakteristiky plemena sú dané štandardom plemena podľa FCI-Standard N° 218.

Socializácia[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločenský a oddaný pes, ktorý aj napriek tomu, že patrí medzi trpasličie plemená je schopný pohotovo reagovať, má nedôveru k cudzím ľudom, poľovnícky inštinkt. Vzhľadom na svoju spoločenskú charakteristiku je vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje jednotlivcov svojho plemena avšak nemá problémy so zhovievavosťou voči iným plemenám.

Priestor a pohyb[upraviť | upraviť zdroj]

Malé nároky na priestor avšak nutnosť umiestniť ležisko v blízkosti majiteľov (závislosť na majiteľoch). Nároky na pohyb sú síce menšie v porovnaní s väčšími psami ale nutné približne 1,5 až 3 km denne. Preferovaný šport agility. Pre toto plemeno je dôležité zabezpečiť patričnú ochranu pred zimou.

Hygiena[upraviť | upraviť zdroj]

Kúpeľ sa odporúča jedenkrát mesačne, predtým je potrebné vykefovať gumovou kefou. Denné čistenie okolia oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola uši, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pravidelné strihanie pazúrikov, keďže čivava je ľahká, nemôžu sa jej pazúriky obrusovať samé chôdzou ako u väčších psov.

Výživa[upraviť | upraviť zdroj]

Kŕmenie do ôsmeho týždňa – 4x denne. Od ôsmeho týždňa, do šiestich mesiacov – 3x denne. Po šiestom mesiaci – 2x denne. Odporúčané je zahrnúť do suchej stravy aj surovú stravu.Trpasličie plemená najmä čivavy nemôžu šunku-udené mäso z dôvodu prerušenia potravového traktu. V obľube má jablká a banány, paradajku. Potreba žrať trávu sa minimalizuje zeleninou a ako bielkovina sa dá použiť natvrdo uvarené vajce, cottage syr, jogurt. Pri dodržaní nárokov na starostlivosť sa čivava zvyčajne dožíva 12-14 rokov.

Odlišnosti plemena[upraviť | upraviť zdroj]

Riziko príchodu šteniat na svet si môže vyžadovať nutnosť použitia cisárskeho rezu. Chovná Tabuľka
čivava dlhosrstá čivava krátkosrstá
48% 58%

Podobnosť s inými psami[upraviť | upraviť zdroj]

Pri krátkosrstých čivavách je možnosť zámeny s pražským potkaniarikom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Čivava
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Čivava
  1. Companion and Toy Dogs [online]. www.fci.be, [cit. 2024-03-19]. Dostupné online.