Črievičník papučkový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Črievičník papučkový (Cypripedium calceolus)

Črievičník papučkový (Cypripedium calceolus) je rastlina z čeľade vstavačovité (Orchidaceae). Na Slovensku patrí medzi zraniteľné (VU) a chránené druhy. Jeho spoločenská hodnota ja 138 EUR.

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Trváca, 20 – 60 cm vysoká bylina. často vytvára bohaté trsy rozkonárením podzemku. Listy 3 – 5, široko vajcovité až podlhovasto kopijovité. Kvety po 1 – 2 (4), okvetné lístky 4 (pôvodne v počte 5, dolné dva však vzájomne zrastené), ca 4 cm dlhé, červenohnedé; pysk papučkovito vydutý, 3 – 4 cm dlhý, žltý, bez ostrohy. Kvitnutie: máj – júl.

Výskyt (ekológia)[upraviť | upraviť zdroj]

Rastie na mierne vlhkých cez leto vysychajúcich vápenatých pôdach chudobných na dusík. Listnaté (hlavne bukové) a zmiešané, zriedka ihličnaté (aj sekundárne) lesy a ich okraje, kroviny. Najmä na vápnitom podklade, od pahorkatín do horského stupňa.

Výskyt na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na viac ako 100 lokalitách od Bielych Karpát až po okolie Humenného. V obvode flóry centrálnych Karpát sa vyskytuje roztrúsene a často tu vytvára početné populácie vo veľkosti niekoľkých desiatok až stoviek kusov. Vo zvyšných oblastiach sa vyskytuje len ojedinele. Veľkosť populácií druhu, ako aj ich početnosť na Slovensku sú viac-menej stabilizované.Druh sa vyskytuje na 26 ÚEV, na ktorých sa nachádza ca 58 % jeho lokalít na Slovensku.


Faktory ohrozenia[upraviť | upraviť zdroj]

Necitlivé hospodárske zásahy do lesných porastov (holoruby, poškodzovanie pôdneho krytu a pod.), zber rastlín.

zdroje: https://www.biomonitoring.sk/Registration/AtlasAnimal/Detail/91058?ReturnPage=Stats_AtlasAnimal