Čuch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čuch znamená aj skrátene vyšetrenie čuchom.

Čuch je telesný zmysel, pomocou ktorého niektoré živočíchy rozoznávajú kvalitu a čistotu plynov alebo vo vode rozpustených látok.

Čuch človeka[upraviť | upraviť zdroj]

Signálom pre čuch sú prchavé látky zo vzduchu. Čuchové bunky sa nachádzajú v čuchovej oblasti sliznice nosovej dutiny (na strope) a vnemy sú vedené vláknami čuchového nervu do čuchového centra mozgu. Človek rozlišuje pachy - kvetinový, ovocný, živočíšny, hnilobný, korenistý a spáleninový.

Čuchovým receptorom sú čuchové bunky. Sú to bipolárne bunky, ktoré sú medzi bunkami nosovej sliznice v čuchovej oblasti (regio olfactoria). Rozprestiera sa v hornej časti nosovej dutiny, na najhornejšej nosovej mušli (concha nasalis suprema) a časti nosovej priehradky. Čuchová oblasť zaberá v každej polovici nosovej dutiny asi 1,5 cm2. Periférne výbežky čuchových buniek sa rozpadajú na množstvo vlákienok - chumáčikov, ktoré vystupujú nad povrch sliznice. Centrálne výbežky sa pod sliznicou spájajú do tenkých čuchových nervov (nervi olfactorii), prestupujú dierkami v strope čuchovej kosti (riečicovitá platňa - lamina cribrosa ossis ethmoidalis) a vstupujú do čuchového bulbu (bulbus olfactorius), kde vytvárajú zápoje s jeho bunkami. Pokračujú čuchovou dráhou, ktorej kôrové centrum je na spodnej strane koncového mozgu.

Čuchový receptor dráždia plynné látky, ktoré sa nachádzajú vo vdychovanom vzduchu. Plyny a výpary sa rozpúštajú v sekréte sliznice a dráždia čuchové bunky vo forme roztokov. Čuch nás informuje o kvalite a čistote vzduchu a akosti potravy. Hoci človek má slabo vyvinutý čuch, dokáže čuchom zistiť aj stopy aromatických alebo páchnucich látok, ktoré sa nedajú chemicky zistiť. Trvalá vôňa alebo zápach spôsobuje ochabnutie čuchových schopností.

Čuch u organizmov[1][upraviť | upraviť zdroj]

Organizmus Rozloha čuchovej membrány Počet nervových buniek
Pes 120 m2
Človek 20 m2 300 mil.

Živočíchy[upraviť | upraviť zdroj]

Živočíchy vnímajú plynné látky v ovzduší a vode čuchom. slúži na orientáciu, vyhľadávanie potravy, partnera na rozmnožovanie a zistenie nebezpečenstva.

Bezstavovce[upraviť | upraviť zdroj]

Majú čuchové receptory v prednej časti tela. Hmyz ich má najčastejšie na tykadlách a využiva ho ho aj na medzidruhovú komunikáciu.

Kyselina mravčia vyvolává medzi mravcami poplachovú reakciu. Samce motýľov vnímajú pachové výlučky samíc (feromóny) aj na vzdialenosť desiatok kilometrov.

Stavovce[upraviť | upraviť zdroj]

Vnímajú pachy čuchovou sliznicou na začiatku dýchacej sústavy. Veľmi dobrý čuch majú psy, kone a svine.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Man's First Friend, 2018

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Čuch
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Čuch

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Biológia človeka - UK Bratislava 2001