Şehzade Cihangir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Şehzade Cihangir
osmanský princ
Narodenie9. december 1531
Istanbul, Osmanská ríša
Úmrtie27. november 1553 (21 rokov)
Aleppo, Osmanská ríša
RodičiaSüleyman I.
Hürrem Sultan
Detinemal

Şehzade Cihangir [džihangir] (* 9. december 1531, Istanbul, Osmanská ríša – † 27. november 1553, Aleppo, Osmanská ríša) bol osmanský princ a následník trónu. Bol šiesty a najmladší syn sultánovej manželky Hürrem Sultan a sultána Süleymana I.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Už od narodenia mal zdravotné postihnutie, na chrbte mal hrb a chodil krivo (pravdepodobne bol najobľúbenejšie dieťa svojich rodičov - Süleymana I. a Hürrem Sultan. Inak bol zdravý, rovnako ako jeho bratia následníci trónu. Získal veľmi dobré vzdelanie a bol jedným z najinteligentnejších medzi bratmi. Hovorí sa, že neskôr zomrel od žiaľu (depresia), keď sa dozvedel o poprave svojho nevlastného brata Şehzade Mustafu, ktorá sa vykonala na príkaz ich otca - sultána Süleymana I. Sulejman vedel, že mal medzi Cihangirom a Mustafom bol veľmi dobrý bratský vzťah. Poslal Cihangira na iné miestom, vľak sa hovorí o tom, že Cihangir sa chcel vrátiť a približne videl ako Mustafa zomieral. Po správe upadol do spomínaného žiaľu (depresie) a zomieral vo vtedajšom stanovišti sultána, pretože ten nedovolil jeho návrat do paláca[1]. Podľa iného názoru zomrel na vrodenú vadu (krivica).

Je pochovaný v istanbulskej mešite Şehzade, ktorá je po ňom pomenovaná. Vybudoval ju osmanský stavbár Mimar Sinan.

Na poverenie sultána Süleymana I. bola postavená slávnym architektom Sinanom. V tejto štvrti sa nachádzajú aj drevené mešity na Cihangirovu počesť.

Mešita Şehzadeho Cihangira v rokoch 1880 - 1893

Şehzade Cihangir v seriáli Sultán[upraviť | upraviť zdroj]

V historickom seriáli Sultán ho stvárnil herec Tolga Sarıtaş[2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TURGUT, Ali Ç.; TURGUT, Yaşar B.; TURGUT, Mehmet. Neurological disease of Şehzade Cihangir in the Ottoman history: spinal dysraphism. Child's Nervous System, 2015-11-21, roč. 32, čís. 5, s. 765–767. Dostupné online [cit. 2018-08-05]. ISSN 0256-7040. DOI10.1007/s00381-015-2965-2. (po anglicky)
  2. Muhteşem Yüzyıl-Tolga Sarıtaş/ Şehzade Cihangir’in acısı ekrandan taştı!/TV Programları/milliyet blog. blog.milliyet.com.tr. Dostupné online [cit. 2018-08-05].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Şehzade Cihangir na českej Wikipédii.