Šablóna:Astronómia/Odporúčaný článok/15 2006

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solar planets.jpg

Planéta (z gréckeho πλανήτης, planétés – "pútnici") alebo obežnica je teleso značného objemu, ktorého hmotnosť je menšia ako 80 MJ (hmotností Jupitera), ktoré obieha na obežnej dráhe okolo hviezdy a ktoré produkuje veľmi málo alebo žiadnu energiu prostredníctvom jadrovej reakcie.

Vznik

Predpokladá sa, že planéty vznikli zo zrútenej hmloviny, z ktorej sa tiež sformovala materská hviezda planéty, nazhromaždenej z plynu a prachu obiehajúceho prahviezdu v hustom prahviezdnom disku pred tým, než jadro hviezdy vybuchlo a slnečný vietor odfúkol ostávajúci materiál preč.

Energia

Vo vnútri planéty neprebiehajú žiadne termonukleárne reakcie, ktoré by produkovali energiu. Všetku vyžarovanú energiu získavajú planéty z gravitačných, mechanických a termodynamických javov, rozpadov rádioaktívnych prvkov, zhromažďovania a odrážania energie z centrálnej hviezdy.

Planéty slnečnej sústavy

Okrem Zeme (ktorá v staroveku nebola považovaná za planétu) sú všetky planéty v slnečnej sústave pomenované podľa gréckych a rímskych bohov, ale niektoré neeurópske jazyky, ako napríklad čínština, používajú odlišné názvy.

celý článok...