Šnapser

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Šnapser alebo šnapsel (nesprávne šnaps) je kartová hra typická pre stredoeurópsky priestor. Hrá sa so sedmovými kartami. Môžu ju hrať dvaja, traja alebo štyria hráči; podľa toho sa rozdá po osem, resp. po 6 kariet. Pokiaľ hrajú dvaja, alebo traja, rozdáva sa po 8 kariet (v prípade hry dvoch hráčov sa osem kariet na dobu trvania jednej hry odloží bokom), pričom hráč, ktorý dostáva prvý karty zvolí farbu tromfa zo štyroch kariet. Hrá sám proti dvom.

Ak hrajú štyria hráči, rozdáva sa po šiestich kartách, pričom hráč, ktorý dostáva prvý tri karty (tzv. forhont) volí nielen farbu tromfa, ale aj spoluhráča - tak, že zahlási najvyššiu kartu z tromfovej farby, ktorú nemá, nie je to však pravidlo. Môže aj inú, ale tromfovej farby - napr. zelená desiatka - znamená, že zeleň je tromf a ten, kto má zelenú desiatku hrá so mnou. Hráč ktorý túto kartu má, to nesmie oznámiť a najavo to vyjde až v prebehu hry. Pokiaľ táto karta nebola vynesená, hra nemôže skončiť, aj keď niektorá strana dosiahla 66 bodov.

Často je zamieňaná s mariášom, hoci obe hry majú spoločné prvky. Táto hra sa hrá bez sedmičiek a osmičiek; hodnota jednotlivých kariet je nasledovná: Eso 11, desiatka 10, kráľ 4, horník 3, dolník dve a konečne deviatka má hodnotu nula.

Zmyslom hry je nahrať hodnotu 66 bodov, prípadne sa hrá durch. Musí sa ctiť farba a musí sa prebíjať. Dvojica kráľ horník v jednej farbe (tzv. hláška) má hodnotu 20 bodov (pokiaľ ide o tromfovú farbu tak 40 bodov, no musí byť vynesená ako prvá v štichu/zdvihu a zahlásená a druhá karta ukázaná). Nemusia sa odohrať všetky štichy, ak skôr jedna strana dosiahne 66 bodov – táto povie „dosť“ a nehrá sa ďalej. Pokiaľ sa pomýlil vyhlasovateľ „dosť“ vyhrala protistrana. Toto je obyčajná hra. Hociktorý hráč pred prvým zdvihom má právo vyhlásiť vyššiu hru. Tzv. za dvanásť (nahrá 66 bodov v jednom rade bez straty štichu, prípadne durch (musia sa odohrať všetky štichy a hráč tieto všetky štichy získa). Niekedy sa môžu hráči dohodnúť, že červeň bude za dvojnásobok, tzv. drahší (podoba s mariášom), prípadne sa môže meniť poradie kariet, pokiaľ sa hrá veľký. Hrával sa tzv. desaťhalierový mariáš. Jednotlivé hry (dvanásť, durch) mali rôzne hodnoty, obyčajne to záviselo od miestnych zvyklostí.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]