Imunitný systém: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 490 bajtov ,  pred 14 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
{{pracuje sa (2)}}
ď
 
'''Imunitný systém''' je komplex mechanizmov vo vnútri [[organizmus|organizmu]], ktorého ho ochranujú proti chorobám a zápalom, spôsobenými [[baktéria]]mi, [[vírus]]mi, [[jednobunkovce]]ami, [[huby]]ami či [[tumor]]ovými bunkami.
Imunitný systém je založený na [[imunita]]e, čo je vlastnosť organizmu odolávať [[patogén]]om.
Veda zaoberajúca sa imunitným systémom a imunitou ako takou sa volá [[imunológia]].
Imunitný system je sofistikovaný komplex buniek, chemických protilátok ([[imunoglobulín]]ov), mechanických reakcií, mechanických a chemických barier. Hlavnou úlohou imunitného systemu je rozoznať vlastné a cudzie bunky, tkanivá alebo chemické látky.
Imunitný system sa skladá z dvoch zložiek, ktore môžu ale nemusia byť pritomneprítomné v jednom organizme (napr. Prokaryota alebo niektoré jednoduché organizmy Eukaryota).
 
Imunitný system sa skladá z dvoch zložiek, ktore môžu ale nemusia byť pritomne v jednom organizme (napr. Prokaryota alebo niektoré jednoduché organizmy Eukaryota).
 
Tieto zložky sú [[nešpecifická imunita]] a [[špecifická imunita]].
== Evolúcia ==
[[Obrázok:SEM Lymphocyte.jpg|right|thumb|Obrázok lymfocytu]]
Imunitný systém vznikol u takmer všetkých organizmov ako odpovedodpoveď či reakcia na vonkajšie prostredia so snahou prežiť.Imunitný system bol a je nesmierne dôležitý systém vdakavďaka ktoremuktorému sa organizmy mohli vystaviť vonkajšiemu nehostinemunehostinému prostrediu a konkurovať iným organizmom s cielom prežit. Ako sa organizmy vyvíjali takisto sa vyvíjal aj ich imunitný systém, od jednodúcheho u bakterií až po veľmi zložitý u stavovcov. Ako už bolo spomenuté imunitný system ja vyvinul u takmer všetkých organizmov.Imunitný systém vo forme nešpecifickej imunity je prítomný i u najednoduchejších bakterií, ktoré dokážu produkovať enzýmy, ktore ich chraniachránia pred vírusmi. Z hľadiska nešpecifickej imunity môžeme medzi organizmy vlastniace imunitný systém zaradit aj vírisyvírusy, nakoľko si tiež vyvinuly rôzne mechanické či chemické bariéry, ktoré ich chrania pred vonkajším prostredím a tým mu dokážu čiastočne vzdorovať prostrediu. Ako sa organizmy vyvíjali na čoraz zložitejšie formy života, vyvijal sa aj ich imunitný systém, vyvinula sa špecifická imunita založená na [[imunologická]]ej pamäti. Táto špecifická imunita je prítomná takmer u všetkých eukaryotických organizmoch. Špecifický imunitný sa sklada z mnohých protilátok a špecializovaných buniek, ktore nie su prítomne v nešpecifickom imunitnom systemesystéme. Je treba spomenúť, že i virúsy či baktérie sa taktiež dokážu relatívne rýchlo (mesiace až roky) prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu napr. prípad antibiotík či antivirotík ale k tomu je potrebná rozsiahlejšia zmena ich genetického kodu ako v pripáde lymfocytov v špecifickej imunite čiže sa nejedná o imunitu ale o adaptáciu.
 
== Rozdelenie imunitného systému ==
[[Obrázok:imunita.jpg|right|thumb|Pbrázok rozdelenia častí imunitného systému]]
Imunitný systemsystém sa u stavovcov skladá hlavne z obehového a lymfatického systému, pečene a sekundárne i z iných telových systémov.
Imunitný systém sa u stavovcov rozdeľúje na 2 časti:
# Nešpecifická imunita (vrodená)
 
=== Nešpecifický imunitný systém ===
Nešpecifický imunitný systém alebo nešpecifická imunita je charakterizovaný rýchlou ale vždy tou istou odpovedouodpoveďou voči patogénom. Nešpecifický imunitný systém je prítomný od narodenia, je vrodený.
Zložky nešpecifického imunitného systému:
# Mechanické bariéry a mechanické reakcie
Mechanické bariéry a mechanické reakcie sú v niektorých prípadoch charakterizované ako samostatná časť imunitného systému, my ju však budeme klasifikovať ako súčast nešpecifickej imunity. V prípade človeka a iných cicavcov to sú:
=====Mechanické bariéry a mechanické reakcie=====
# Koža pokrývajúca telo organizmu a sliznica na povrchu dutín, ktorá vystelia vnutrajšok dutín a tým bráni vniknutiu mikroorganizmov do vnútra organizmu. Jedným z takýchtopríkladov prípadovmechanických bariér je prirodzená mikrofloramikroflóra nachdzajúca sa v [[žalúdok]]ku a tenkom čreve, ktorá bráni premnoženiu sa patogénych baktériam.
# Mechanické reakcie ako kýchanie či kašlanie, ktoré vypudzujú patogény z tela preč. Patogény su z organizmu vypudené aj vo forme moču, slz či výkalov.
====Chemické bariéry====
Chemické bariéry nás taktiež chránia pred vniknutím patogénov do tela. Koža a dýchací systém vylučujú antimikrobiálne látky ako je napr. beta-defenzín. Enzýmy ako sú lyzozým a fosfolypáza A2 v slinách, slziach, a materskom mlieku sú taktiež antimikrobiálne. Szly navyše obsahujú NaCl, ktorý priamo likviduje patogény.
Pošvové výlučky sú mierne kyslé a tým znemožnujú premnoženie sa ptogennýchpatogenných baktrerií. Semeno obsahuje antibakterálny zinok.Žˇaludočné Žaludočné kyseliny, enzým proteáza a kyselina chlorovodíková sú tiežtaktiež chemickou barieroubariérou v žalúdku.
====Chemické látky====
Zahrňujú špecializované chemické latky, zvačša [[peptid]]ovej povahy, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú činnosť patogénov. Medzi ne patria:
Skupina najmnej 16 proteínov, ktoré v prípade infekcie zvýšujú cievnu priepustnosť, zápal, podporujú [[fagocytoza]]u a priťahujú [[biele krvinky]] čiže [[leukocyty]].
# [[Interferon]]
[[Proteín]], ktorého úlohou je chrániť ešte vírusmy nanapadnuté bunky napr. ak vírus napadne bunku, táto bunka vylúči interferon, ktorý sa naviaže na bunkove receptory ešte nanapadnutých buniek a tie začnú produkovať antivirálne proteíny ako odpovedodpoveď na možné napadnutie vírusmy.
# [[Histamín]]
Amín vylúčený zo žirných buniek počas alergickej reakcie. Histamín spôsobuje vazodilatáciu (rozšírenie ciev, ich priechodnosť), vylučovanie endokrinných žliaz, zápal a spuchnutie.
# [[Pyrogény]]
Látky spôsobujúce horúčku a tým nepriaznivé prostredie pre množenie patogénov.
====Bunky====
 
Medzi bunky tvoriace nešpecifický imunitný systém patria leukocyty.
 
V nešpecifickej ímunite sa uplatňujú všetky [[granulocyt]]ty. Mdzi granulocyty patria:
# Neutofilné granulocyty - sú primárne zodpovedné za fagocytózu, patria medzi najviac zastúpené biele krvinky.
# Eozinofilné granulocyty - sú primárne zodpovedné za zápal hlavne počas alergickej reakcie.
# Bazifilné granulocyty - su zodpovedné za zápal
[[Kategória:Imunológia]]
 

Navigačné menu