Automobil s motorom vpredu: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
pravopis, + šablóna Bez zdroja
(zalozenie clanku)
 
d (pravopis, + šablóna Bez zdroja)
{{bezzdroja}}
Uloženie motora v automobile '''nad prednú nápravu''' je súčasťou koncepcie pohonu automobilov, pri ktorej je motor v [[automobil]]e uložený priečne, alebo pozdĺžne nad, alebo za prednou nápravou. Umiestnenie ťažkého motora nad prednou nápravou umožňuje dosiahnúťdosiahnuť vozidlu výborne brzdné vlastnosti, ale takisto spôsobuje [[nedotáčavosť]].
 
== História ==
Motor sa začal nad prednú nápravu umiestňovať súbežne s rapídnym nárastom zdvihového objemu agregátov. V tej dobe nepríliš výkonne motory museli byť veľké, aby dosahovali dostatočný výkon na pohon autobilovautomobilov. Takto veľké motory už však nebolo možné umiestniť za zadnú nápravu, ako tomu obvykle bolo pri prvých automobiloch. Pri prvých automobiloch však po presunutí motora dopredu nebolo možné poháňať prednú nápravu, preto vznikol problém s distribúciou hnacej sily. Za týmto účelom sa využil kardanový hriadeľ, čím vznikla [[Klasická koncepcia (pohon)|klasická koncepcia pohonu]] automobilov, ktorá sa využívala niekoľko desiatok rokov. V [[60. roky 20. storočia|60. rokoch 20. storočia]] firma [[Renault]] prišla s koncepciou [[predný náhon|predného náhonu]], ktorá opäť využívala motor uložený vpredu a prakticky úplne vytlačila [[zadný náhon]] s motorom [[Automobil s motorom vzadu|uloženým vzadu]]. Táto koncepcia spolu s vpredu uloženým motorom sa prakticky výlučne používa pri konštrukcii osobných automobilov dodnes a skoro úplne vytlačila všetky iné koncepcie.
 
== Konštrukcia ==
 
== Vlastnosti ==
Motor uložený nad prednou nápravou poskytuje možnosť využiť náporové chladenie motora či už vzduchom, alebo vodou. V prípade vodou chladeného motora s náporovým chladením nie je potrebné ťahať automobilom dlhé rozvodné hadice. Hmotnosť motora priaznivo pôsobí na brzdné vlastnosti vozidla, pretože kolesá prednej nápravy pri brzdení zvyšujú vplyvom hmotnosti svoju adhéziu. Naopak pri akcelerácii dochádza v prípade pohonu prednej nápravy k odľahčovaniu kolies, čo môže viesť k prešmykovaniu a pri pohone zadnej nápravy, ktorá nie je zaťažená motorom dochádza k prešmykovaniu kvolikvôli trvale nízkemu tlaku na nápravu. Hmota motora nad prednou nápravou spôsobuje prirodzene nedotáčavenedotáčavé chovanie vozidla.
 
[[Kategória:Pohony automobilov]]

Navigačné menu