Preskočiť na obsah

Fiat 600

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fiat 600
Výrobca Fiat
Produkcia 1955 – 1969
Krajina pôvodu Taliansko
Predchodca Fiat Topolino
Nasledovník Fiat 850
Typ karosérie sedan
Usporiadanie zadný náhon
Motor(y) 633 cc straight-4 OHV, 21 hp
767 cc straight-4 OHV, 29 hp
Prevodovka(y) 4-stupňová manuálna
Dĺžka 3 215 mm
Šírka 1 380 mm
Výška 1 450 mm
Hmotnosť 585 kg
Dizajnér Dante Giacosa

Fiat 600 je malý osobný automobil, ktorý produkovala talianska automobilová spoločnosť Fiat v rokoch 19551969. Je 3,22 m dlhý, dvojdverový, na svoju dobu hospodárny automobil so štyrmi strunovými sedadlami. Motor je umiestnený vzadu za zadnou nápravou, typ Tudor. Pod prednou kapotou je umiestnená palivová nádrž, akumulátor, nádržka ostrekovačov a rezervné koleso. Fiat 600 má malý úložný priestor.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Štvorvalcový motor s rozvodom OHV je chladený vodou, chladič je umiestnený vzadu pri motore. Jednokanálový výfuk je priamo na výfukovom rozvode, prechádza len spodným krytom karosérie.

Kúrenie je riešené priamo cez chladič motora vzduchovým tunelom vedúcim dopredu. V tuneli sa nachádza sytič, ručná brzda a radiaci systém s pákou. Hlavná klapka kúrenia a jej ovládacia páčka je nad tunelom pred zadnými sedadlami, vykurovanie zadnej časti auta je zpoza zadného operadla sedadla.

Štvorstupňová prevodovka s náhonom na zadnú nápravu cez pružné spojky na polo osách, ako aj elektrický štartér sú umiestnené za sklápacím zadným operadlom pod tvarovaným krytom.

Predná náprava s trojuholníkovými ramenami je riadená šnekovým riadením s olejovou náplňou cez tyče a guľové čapy. Odpruženie je vpredu riešené cez listové perá, vzadu cez struny. Na oboch nápravách sú olejové piestové tlmiče. Kolesá sú jednoduché, diskové.

Automobil má jednoduché hydraulické brzdy, bubnové s lankovou ručnou brzdou na zadnú nápravu.

Hlavné predné svetlomety s sú vybavené dvojvláknovými žiarovkami a parkovacími svetlami aj v smerovkách, ktoré sú taktiež aj na predných blatníkoch. Zadné kombinované svetlá obsahujú len smerovky, koncové a brzdové svetlá s dvojvláknovými žiarovkami a odrazové sklíčka. Svetlá nesvietia pri vypnutom kľúči zapaľovania. Interiérové svetlo je umiestnené v spätnom zrkadle a osvetlenie tachometra má vlastný vypínač.

Na prístrojovej doske sa nachádza tachometer s kontrolkami dobíjania a tlaku oleja, palivomerom a kontrolkou prehriatia motora. Vľavo sú okrúhle kontrolky smeroviek, diaľkových a parkovacích svetiel. V strede páčkové spínače svetiel, stieračov, spomínaný spínač osvetlenia tachometra a spínacia skrinka zapaľovania. Prepínače svetiel a smeroviek sú na ľavej strane volantu, v jeho strede tlačidlo klaksónu.

Pod prístrojovou doskou nad úložnou poličkou sa nachádza tiahlo ručného plynu, klapky kúrenia predného skla a nôh a tlačidlo mechanickej pumpy ostrekovačov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • PAŽOUT, Michal. Fiat 600 [online]. F 600 Club CZ, [cit. 2010-12-19]. Dostupné online. (česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fiat 600