Volant

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Volant moderného automobilu
Volanty z rôznych období

Volant je typ riadiacej kontroly používaný vo väčšine moderných pozemných vozidlách, vrátane všetkých masovo produkovaných automobilov. Volant je časť riadiaceho systému, ktorým manipuluje vodič; zvyšok riadiaceho systému reaguje na pohyby volantu. To môže byť cez priamy mechanický kontakt v riadení zvanom podložka a ozubené koleso, s pomocou hydrauliky v silovom riadení, alebo v niektorých prototypoch a moderných produkčných autách ako Toyota Prius úplne cez počítačové riadenie. Na prevenciu krádeže je väčšina volantov blokovaných, ak kľúč zapaľovania je vybratý zo zámku zapaľovania.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé automobily boli riadené riadiacou pákou, ale Packard zaviedol volant na druhé auto, ktoré vyrobili v roku 1899. V priebehu desaťročia volant úplne nahradil riadiacu páku v automobiloch.

Osobné autá[upraviť | upraviť zdroj]

Moderná Formula 1 – riadiace koleso má tlačidla a gombíky na riadenie rôznych funkcií

Volanty pre osobné automobily sú obvykle okrúhle, koleso je upevnené na riadiaci stĺp jedným alebo viacerými výpletmi (aj keď jednovýpletové koleso je dosť vzácna výnimka). Iné typy vozidiel môžu používať kruhový design, motýlikový tvar alebo iný tvar. V krajinách, kde autá musia jazdiť na ľavej strane cesty, riadiace koleso je typicky pravej strane auta; opak platí v krajinách kde autá jazdia na pravej strane cesty.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]