Guľomet: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 872 bajtov ,  pred 12 rokmi
opravy
d (robot Pridal: pnb:مشین گن)
(opravy)
Neskôr sa objavila konštrukcia [[Hiram Stevens Maxim|Maxim]] ([[1885]]-[[1890]]), ktorá pracovala s krátkym záklzom hlavne. Maximov guľomet mal kadenciou okolo 500 rán/min. Tieto zbrane sa stihli v armádach zabehnúť ešte pred prvou svetovou vojnou a boli použité napríklad v Rusko-Japonskej vojne v roku 1905 a v niektorých koloniálnych vojnách.
 
=== 1. Svetovásvetová vojna ===
V tejto vojne boli najpoužívanejšie osvedčené guľomety typu [[Maxim]]. Angličania uprednostňovali ťažké guľomety [[Vickers]] vychádzajúce z konštrukcie Maxim a ľahšie bubnové guľomety [[Lewis]], vlastnej výroby. Licenciu na výrobu guľometov Maxim kúpilo aj Rusko a zaviedlo ako [[Guľomet vzor 1910|vzor 1910]].
 
Nemci nazývali svoje guľomety - kópie guľometu Maxim, nazývali ich jednoducho „Machinengewehr“ (strojová puška, strojová zbraň). Američania používali model [[Browning]]. Vlastné konštrukcie guľometov používalo Francúzko a Rakúsko-Uhorsko. Na obsluhu jedného guľometu bolo treba 3 až 6 vojakov.
Guľomety sa stali jednou z príčin, prečo sa vojna stala statickou. Mohutná palebná sila automatických guľometov dokázala zastaviť každý útok zovretých formácií pechoty alebo jazdectva.
 
=== Medzivojnové obdobie a 2. Svetovásvetová vojna ===
[[Súbor:Bundesarchiv Bild 101I-559-1076-29, Russland, Fallschirmjäger mit MG und Munitionsgurt.jpg|thumb|Nemecký výsadkár s guľometom MG 34 a nábojmi, počas bojov na východnom fronte.]]
[[Súbor:M2 machine gun.jpg|thumb|Guľomet M2]]
Počas medzivojnového obdobia sa objavilo mnoho nových konštrukcii ako [[Browning M2]] kalibru 12,7 mm (0.50 palca). Armády začali vyhľadávať ľahšie automatické zbrane pre jednotlivcov. Začali sa intenzívne používať ľahké guľomety a [[automatická puška|automatické pušky]]. Asi najúspešnejšie boli pušky [[Automat Fedorova]] alebo [[AVS-36]] ruskej a sovietskej konštrukcie. Veľmi kvalitné ľahké guľomety boli vyrábané v Československu ([[ZB vz. 26]]).
* ZSSR - [[Maxim]], [[Degťarjev]]
 
* Nemecko - [[Mauser]] ([[MG 42]])
Nemcom sa pred vojnou podarilo vyrobiť veľmi úspešný viacúčelový guľomet [[MG 34]], s podporou ktorého postupovala nemecká pechota celú vojnu. Zbraň bola inštalovaná i do tankov a lietadiel. Používaná bola i neskôr a stala sa inšpiratívnou konštrukciou napríklad pre [[M60 (guľomet)|M60]].
* Anglicko - [[Vickers]] a [[Bren]]
 
=== Moderná doba ===
44 995

úprav

Navigačné menu