Účinnosť právneho predpisu: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
'''Účinnosť''' právnej normy je vlastnosť [[právna norma|právnej normy]], ktorá spočíva v tom, že sa ňou musia riadiť právne vzťahy, ktorá táto norma vo svojom texte upravuje.
==Účinnosť zákona==
 
===Popis===
Každý zákon má vvo svojom poslednom ustanovení určený dátum účinnosti. Označuje deň, odkedy je nevyhnutné podľa zákona postupovať. OdAk účinnostiv jezákone potrebnénie odlišovaťje platnosťuvedený zákonadátum, ktorú zákon nadobúda dňom,účinnosť kedy15(?) boldní uverejnenýpo v Zbierke zákonov. Uverejnenie zákonauverejnení v Zbierke zákonov znamená, že sa stal súčasťou právneho poriadku. LehotaÚčinnosť medzi platnosťou a účinnosťou slúži na to, aby sa každý, komu zo zákona vyplývajú určité práva alebo povinnosti, mohol oboznámiť s jeho obsahom.končí:
*výslovným zrušením právnej normy
*novou úpravou právnych vzťahov, ktoré upravuje normou minimálne tej istej právnej sily
*uplynutím stanovenej lehoty (v prípade časovo obmedzených právnych noriem)
 
Od účinnosti je potrebné odlišovať [[platnosť]] zákona, ktorú zákon nadobúda dňom, kedy bol uverejnený v [[Zbierka zákonov|Zbierke zákonov]]. Uverejnenie zákona v Zbierke zákonov znamená, že sa stal súčasťou právneho poriadku. Lehota medzi platnosťou a účinnosťou slúži na to, aby sa každý, komu zo zákona vyplývajú určité práva alebo povinnosti, mohol oboznámiť s jeho obsahom.
 
[[Kategória:Právo]]
131 809

úprav

Navigačné menu