Objektovo orientované programovanie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
(spresnenie informacii)
'''Objektové programovanie''' alebo '''objektovo orientované programovanie''' (''skratka'' '''OOP''') je druh programovania, pri ktorom sa nepoužíva klasické štruktúrovanie programu pomocou podmienok a cyklov, ale používajú sa štruktúry zvané objekty, ktoré môžu existovať ako samostatné programové entity. Tieto objekty majú svoje vlastnosti, metódy a funkcieudalosti, pomocou ktorých objekt vykonáva určité činnosti na ktoré bol naprogramovaný.
 
Z obsahového hľadiska vlastnosti typu trieda sú vo svojej podstate položky typu záznam. Metódy a udalosti sú svojim charakterom funkcie a procedúry.
 
'''Udalosťou sa nazýva každá zmena stavových veličín''', napr. Click, DoubleClick, stlačenie klávesy na klávesnici, impulz z časovača, Zmena veľkosti okna, zatvorenie okna,... <br /><br />
 
Základom objektového programovania je dátový typ trieda. Dátový typ trieda je odvodený dátový typ a vychádza z dátového typu štruktúra (v jazyku Pascal, Delphi - záznam). <br /><br />
 
Objekt - premenná typu trieda.<br /><br />
 
 
Existuje mnoho programovacích jazykov používajúcich princíp OOP napr.: Basic, Visual Basic, C+, C++, C#, JAVA, PYTHON a mnoho iných. Tieto programovacie jazyky sa nazývajú aj "vyššie" programovacie jazyky . Nazývajú sa tak preto, pretože sú už nástupcami starých jazykov a sú obohatené o viacej programovacích možností a techník.
23

úprav

Navigačné menu